Με το… δεξί η Μπαρτσελόνα

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα η Μπαρτσελόνα, που επικράτησε 72-60 της Μπάμπεργκ στο «Παλαού Μπλαουγκράνα».

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα η Μπαρτσελόνα, που επικράτησε 72-60 της Μπάμπεργκ στο «Παλαού Μπλαουγκράνα». Οι Καταλανοί  μπορεί να πραγματοποιούν ένα από τα χειρότερα ξεκινήματα τους στην ACB, ωστόσο κόντρα στους Γερμανούς δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα και με κορυφαίους τους Τόμιτς (12 π.) και Μάικλ (12 π.) έφτασαν εύκολα στη πρώτη τους νίκης στη διοργάνωση. Για την Μπάμπεργκ ξεχώρισε ο Νάχμπαρ (20 π.), ο οποίος στην πρώτη περίοδο πέτυχε όλους τους πόντους της ομάδας του, πράγμα που δεν έχει ξαναγίνει στην διοργάνωση.

Οι φιλοξενούμενοι χαμογέλασαν για λίγα λεπτά στο ξεκίνημα του ματς όταν και προηγήθηκαν με 0-3, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Καταλανοί πάτησαν γκάζι και με σερί 15-0 δεν άφησαν καμία ελπίδα στους παίκτες του Φλέμινγκ. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των Γερμανών  και κατάφεραν να φτάσουν στο πρώτο δεκάλεπτο με πλεονέκτημα 17 (!) πόντων (26-9). Στη δεύτερη περίοδο οι Καταλανοί δεν δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν τη διαφορά που έχτισαν στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι 43-26.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Οι «μπλαουγκράνα» είχαν τον έλεγχο του ματς και συνέχισαν να διευρύνουν τη διαφορά, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο +23 (64-41). Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ κατέβασαν την απόδοση τους, όπως άλλωστε ήταν αναμενόμενο, όμως η Μπάμπεργκ δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο από το να μειώσει τη διαφορά στους δώδεκα (72-60).

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 43-26, 64-44, 72-60

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Χουέρτας 6, Ναβάρο 4, Γιασικεβίτσιους 4, Τοντόροβιτς, Ουάλας 10 (2), Ινγκλές 3 (1), Ραμπασέδα 2, Λόρμπεκ 11, Τζαβάι 8, Μάικλ 12, Τόμιτς 12 (9 ριμπάουντ)

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκίπσον 5, Γκόλντσμπερι 3 (1), Νάχμπαρ 20 (2), Τάντα 1, Νιούμαν 1, Φορντ 2, Ουίλιαμς 8, Γιάκομπσεν 7 (1), Γκαβέλ 5 (1), Ζίρμπες 8