Ερυθρός Αστέρας-Μακάμπι 76-64: Εντός έδρας «αντίο» με νίκη (hls)

Στο τελευταίο παιχνίδι του στο Βελιγράδι για τη φετινή Euroleague, ο Ερυθρός Αστέρας επιβλήθηκε της Μακάμπι φτάνοντας τις 10 νίκες.

O Ερυθρός Αστέρας εκκίνησε “ζεστά” με 6-0, όμως η Μακάμπι χάρη στους Μπέντερ, Μπράιαντ βρήκε λύσεις στο επιθετικό κομμάτι για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 15-21.

Μάλιστα η διαφορά έφτασε στο 15′ στους 11 πόντους (21-32) με καλάθι του Ζίζιτς, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν, να έχουν επιμέρους σκορ 13-2 και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο -1, 33-34.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και στην τρίτη περίοδο, αφού βελτίωσαν κατά πολύ την άμυνά τους και με ηγέτες τους Λόιντ, Νταβιντόβατς έφτασαν τη διαφορά στο +8, 53-45.

Η Μακάμπι έχασε τη μάχη των ριμπάουντ (48-26) ο Γουίλπεκιν ήταν πολύ άστοχος με 2/9 σουτ, κι έμεινε να παλεύει μόνος του ο Ντόρσεϊ στην τελευταία περίοδο (πέτυχε τους 11 από τους 14 πόντους του) αλλά δεν ήταν αρκετός, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν στο άνετο 76-64.

Ο Λόιντ είχε 21 πόντους, ο Ενόκο κυριάρχησε στις ρακέτες με double-double 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, 13 οι πόντοι του Ντόμπριτς, 11 του Νταβιντόβατς. Από τους ηττημένους ο Ντόρσεϊ είχε 14 πόντους, ο Μπράιαντ 12 κι ο Ζίζιτς 10.