Ζενίτ-ΤΣΣΚΑ 74-86: Διαφορά μεγέθους και λύσεων (hls)

Η ΤΣΣΚΑ πέρασε από την «Σίμπουρ Αρίνα» επικρατώντας της Ζενίτ με 86-74 για την 32η αγωνιστική της Euroleague.

Με αυτή τη νίκη η «ρωσική αρκούδα» σφράγισε την θέση της στα play offs την ίδια στιγμή που η Ζενίτ έθεσε πλέον σε κίνδυνο την παρουσία της στην πρώτη οκτάδα.

Η ΤΣΣΚΑ είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, είχε περισσότερες και ποιοτικότερες λύσεις και εκπληκτικό τον Γιοχάνες Φόγκμαν που τελείωσε το ματς με 21π και εξαιρετικά στατιστικά.
Την ίδια στιγμή περιόρισε τη δημιουργία του Κέβιν Πάνγκος, αλλά και του Γουίλ Τόμας μέσα στην ρακέτα.

Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-22 και με τους Χάκετ και Σενγκέλια να δίνουν λύσεις έκλεισε μπροστά το ημίχρονο με 42-48.
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν περίοδος απόλυτης ισορροπίας με έμφαση στην άμυνα και μικρό σκορ στην επίθεση (15-15) κι έκλεισε στο 57-63.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ έφυγε 63-76 και ο Μπίλι Μπάρον προσπάθησε να γυρίσει μόνος του το ματς σκοράροντας εννέα συνεχόμενους πόντους. Σενγκέλια και Κλάϊμπερν όμως έδωσαν τις λύσεις για το τελικό σκορ.

Για τους γηπεδούχους Μπάρον 24π. (6/8δ., 4/8τρ.), Τόμας 13π., Πάνγκος 12 με 8 ασίστ για 4 λάθη, Πονίτκα 9 πόντοι και 8ρ.
Ομαδικά: 20/27δ. (74,1%), 8/28τρ., 21 ασίστ για 13 λάθη.

Για την ΤΣΣΚΑ, Φόγκμαν 21π. (3/3δ., 3/4τρ., 6/6β.), 4ρ., 3 ασίστ, 1κλ., 31 pir, Έρικ 9π., 6ρ., 2μπλκ, ξεπέρασε τους 500π. στην ευρωλίγκα, Χάκετ 13π., Κλάϊμπερν 13π., 6ρ., Σενγκέλια 14π., 5ρ.
Ομαδικά: 20/34δ., 8/20τρ., 22/26β., 16 ασίστ για 8 λάθη.