Ζάλγκιρις Κάουνας – Άλμπα 96-86: Εύκολα στο δεύτερο ημίχρονο (hls)

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό στους Λιθουανούς για να πάρουν την νίκη απέναντι στην ομάδα του Αίτο Ρενέσες η οποία παρουσιάστηκε κακή στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα.

Η Ζάλγκιρις υποδέχτηκε την Άλμπα στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Euroleague και επικράτησε με σκορ 96-86.

Ο αγώνας είχε δύο εικόνες, αυτή του πρώτου ημιχρόνου με τους Γερμανούς να βρίσκουν τις απαραίτητες λύσεις κυρίως από τον Έρικσον και να προηγούνται σε όλη την διάρκεια του και η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου όπου οι Λιθουανοί ήταν εξαιρετικοί.

Τα κλειδιά της νίκης ήταν η πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο αλλά και το εξαιρετικό ποσοστό στα τρίποντα (16/24) που διευκόλυνε πολύ το έργο των γηπεδούχων.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Λεκαβίτσιους με 21 πόντους ενώ τον ακολούθησαν οι Γουόκαπ και Χέις που σημείωσαν από 15.

Στην αντίπερα όχθη ο Έρικσον είχε 19 και ο Σίβα 16.

Το ρεκόρ της Ζάλγκιρις πλέον στο 16-16 με την Άλμπα να είναι στο 11-21.