Ζάλγκιρις-Μακάμπι 81-88: Την τράβηξε στο «βυθό»

Η Μακάμπι νίκησε την Ζάλγκιρις στην «Ζαλγκίριο Αρίνα» με 88-81 για την 31η αγωνιστική της Euroleague και ουσιαστικά την τράβηξε μαζί της στον αποκλεισμό από την οκτάδα.

Η Ισραηλινή ομάδα ντούμπλαρε τις νίκες της επί των λιθουανών μετά τη νίκη και στο ματς του πρώτου γύρου.

Η Ζάλγκιρις μπήκε δυνατά στο ματς και με πρωταγωνιστή τον Χέϊς στην επίθεση έφυγε μπροστά με 23-10, ενώ κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο με 26-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μακάμπι έσφιξε την άμυνα της και μέσα από αυτή βρήκε πιο ορθολογικές λύσεις στην επίθεση με πρωταγωνιστή τον Κάσπι. Πέρασε μπροστά με 28-30, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το 40-38 για τους γηπεδούχους.

Η Μακάμπι στην επανάληψη βρέθηκε πίσω με 55-50, αλλά με μτον Τζόουνς να οργανώνει και τον Ντόρσεϊ να σκοράρει πλησίασε κι έκλεισε την 3η περίοδο μπροστά με 63-64.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ζάλγκιρις πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα με Λοβέρν και Γκριγκόνις και ξέφυγε στο 36’ με 79-72. Κάπου εκεί όμως σα να έμεινε από καύσιμο.

Η Μακάμπι επαιξε εξαιρετική άμυνα, πήρε μεγάλα σουτ από Γουίλμπεκιν και Μπράϊαντ κι έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 2-16 για να φτάσει στην τελική νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τζόουνς με 13π., 6 ασίστ και 4 κλεψίματα, ο Μπέντερ είχε 16 πόντους ενώ από 12 οι Μπράϊαντ και Γουίλμπεκιν.
Για τους ηττημένους ο Χέϊς έκανε μεγάλο ματς με 24 πόντους (5/6δ., 3/5τρ., 5/6β.), 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 30 pir, ενώ βοήθησαν οι Γκριγκόνις με 14 και Γιοκουμπάϊτις με 11.