Εφές-Παναθηναϊκός 85-65: Δεν μπορούσε να την απειλήσει

Η Αναντολού Εφές επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της σχετικά εύκολα, έφτασε στην 20η της νίκη στην Euroleague (20-12 ρεκόρ), υποχρεώνοντας παράλληλα τον Παναθηναϊκό στην 19η ήττα του (10-19 ρεκόρ).

Συμβιβάστηκε από νωρίς με την ήττα ο Παναθηναϊκός στην Πόλη καθώς η «καυτή» Εφές (τελευταία 9 ματς στην Euroleague, μόλις μία ήττα) δεν θα μπορούσε να ηττηθεί.

Η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής και στα σημεία που οι παίκτες του Κάτας μάζευαν λίγο τη διαφορά, κάτι συνέβαινε και αυτή αυξανόταν. Η ομάδα με τις περισσότερες λύσεις και την περισσότερη ποιότητα κέρδισε, άλλωστε δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν (δεν ήταν στο πάγκο σήμερα λόγω τιμωρίας) ρολάρει το τελευταίο χρονικό διάστημα και έχει ρεκόρ 12-2 στον δεύτερο γύρο (8-9 ο απολογισμός του α’ γύρου).

MVP για ακόμα ένα φετινό παιχνίδι της Εφές ο Βασίλιε Μίσιτς. Ο Σέρβος γκάρντ τα έκανε όλα, τελειώνοντας το παιχνίδι με 21 πόντους (7/8 δίποντα), 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Ρόντριγκ Μπομπουά (13 πόντους), από κοντά και ο Μπράιαντ Ντάνστον (15 πόντους).

Για τον ηττημένο Παναθηναϊκό, πρώτος σκόρερ ο Μάριο Χεζόνια με 14… πόντους. Σκόραραν πολλοί αλλά… λίγο για τους «πράσινους». Διψήφιος και ο Ζακ Όγκαστ με 10 πόντους σε 12:54 λεπτά συμμετοχής

Το ματς:

Καυτό το ξεκίνημα του Βασίλιε Μίσιτς. Ο Σέρβος σταρ της Εφές πρόλαβε να σκοράρει 11 πόντους στα πρώτα 6 λεπτά για το 15-10. Όμως, ο Παναθηναϊκός είχε λύσεις, και με τους Μποχωρίδη (φοβερή ενέργεια, καλάθια, ασίστ), Σαντ Ρος (άμυνα, σκοράρισμα) σε εξαιρετική ημέρα, κράτησε επαφή και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -3 (24-21).

Η Εφές επέβαλλε πλήρως το ρυθμό της στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Ρόντριγκ Μπομπουά να παίρνει την… σκυτάλη από τον Μίσιτς. Ο Γάλλος έφτασε τους 10 πόντους και τις 2 ασίστ, ανεβάζοντας την διαφορά αρχικά στους 12 (39-27) και μετέπειτα στους 14 (41-27). Ο Παπαπέτρου όμως με δύο τρίποντα μείωσε στους 8 (41-33), πριν κλείσει το ημίχρονο με mid-range ο Βασίλιε Μίσιτς.

Με το τρίτο δεκάλεπτο δεν γίναμε σοφότεροι. Οι δύο ομάδες αντάλλασσαν καλάθια καθ’ όλη τη διάρκεια του. Η διαφορά δεν ανέβηκε πάνω από τους 14 πόντους, αλλά ούτε έπεσε κάτω από τους 8. Οι άμυνες κυριάρχησαν και αν πρέπει να ξεχωρίσουμε δύο παίκτες αυτοί είναι οι Χεζόνια-Ντάνστον που βρήκαν επιθετικά το δρόμο προς το καλάθι. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 60-49.

Μίσιτς-Χεζόνια αντάλλαξαν τρίποντα στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου αλλά η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 10. Αντ’ αυτού η τουρκική ομάδα κατάφερε να φτάσει μέχρι το +18 (72-54), προτού μειώσει λίγο η ελληνική ομάδα (74-61) με τον Όγκαστ κύριο εκφραστή. Όμως μετά το τάιμ-άουτ οι πρωταθλητές Τουρκίας επανάφεραν τη διαφορά στις παρυφές των 20 πόντων (82-63) αναγκάζοντας τον Όντεντ Κάτας να καλέσει με τη σειρά του τάιμ-άουτ για να κλείσει ο Παναθηναϊκός καλά ένα ματς που δεν μπόρεσε να διεκδικήσει. Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο 1,5 λεπτό και με τρίποντο του Κρις Σίνγκλετον η μπίλια έκατσε στον αριθμό «20» (85-65).

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-33, 60-49, 85-65