Βιλερμπάν-Άλμπα 89-95: Έκανε το repeat (hls)

Όπως και στη Γερμανία έτσι και στη Γαλλία, το σύνολο του Ρενέσες κράτησε το καλύτερο για το τέλος, για να επικρατήσει της Βιλερμπάν για δεύτερη φορά στη σεζόν.

Με τις δύο ομάδες να μην έχουν ουσιαστικές ελπίδες πρόκρισης στην τελική οκτάδα, υπήρχε χαλαρότητα στην άμυνα και διάθεση στην επίθεση, οι Γάλλοι εξ αρχής πήραν τα ηνία και με πολυφωνία (5 παίκτες του Πάρκερ είχαν από 8 πόντους στο ημίχρονο) έφτασαν τη διαφορά στους 12 πόντους, 50-38, για να πάνε στα αποδυτήρια στο +9, 52-43. Η Βιλερμπάν είχε 17/22 δίποντα, ενώ απο τους Γερμανούς ξεχώρισε ο Σίβα με 10 πόντους, όλους στην πρώτη περίοδο.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετική υπόθεση, με τον Σίβα να ηγείται σε σκορ και δημιουργία, τον Φοντέκιο να συνδράμει, ενώ ο Έρικσον βρήκε πόντους από την περίμετρο, με τον Λάμερς να αποτελεί “κλειδί” στο τέλος. Οι Γερμανοί είχαν μεγαλύτερη ενέργεια και περισσότερη ψυχραιμία στην τελική ευθεία επικρατώντας με 89-95, έχοντας πλέον 11 νίκες, ενώ η Βιλερμπάν έμεινε στις 12.

Για τους νικητές ο Σίβα είχε 21 πόντους και 7 ασίστ (28 στην αξιολόγηση), 19 οι πόντοι του Φοντέκιο, 14 είχε ο Έρικσον, 13 ο Τίμαν, 12 ο Λάμερς. Από τους γηπεδούχους, ο Γιαμπουζέλι είχε 20 πόντους, 15 ο Χάουαρντ, από 12 Μπακό και Κόουλ.