Ολυμπιακός-Μπασκόνια: Κυνήγησε αλλά δεν πρόλαβε

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε και στο -22 (21-43 στο 18’) έκανε αντεπίθεση, πήγε στο -7 (60-67 στο 31’) αλλά στο τέλος η Μπασκόνια ήταν αυτή που πήρε τη νίκη με 76-90

Ο Ολυμπιακός εξαιτίας ενός κακού δεύτερου δεκαλέπτου βρέθηκε να κυνηγάει την Μπασκόνια στο σκορ από απόσταση. Για την ακρίβεια, ο Ολυμπιακός είχε αρχίσει να χάνει την αυτοσυγκέντρωση του από το 8’ και μετά. Βρέθηκε λοιπόν και στο -22 (21-43 στο 18’) και το ημίχρονο έκλεισε στο 31-47.

Από το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε η αντεπίθεση, πήγε μέχρι και τις αρχές της τέταρτης περιόδου, δεν μπόρεσε όμως ο Ολυμπιακός να παραμείνει σε αυτό το τέμπο. Η Μπασκόνια πήρε τη νίκη με 76-90.

Μαζί ως το 5’

Ο Ολυμπιακός άρχισε με 5 πόντους από τον Πρίντεζη, Στο πρώτο πεντάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, η Μπασκόνια έδειξε τάσεις να ξεφύγει όταν άρχισε να μπαίνει στην εξίσωση ο Φαλ. Στο 6’ πήγε με καλάθι και φάουλ του Φαλ, στο 8-13. Απάντησε ο Λαρεντζάκης με τρίποντο και στη συνέχεια ο Φαλ πετυχαίνει ένα ακόμη καλάθι για το 11-15. Η είσοδος του Λαρεντζάκη έδωσε ενέργεια στον Ολυμπιακό γενικώς πάντως ήταν ένα πρώτο δεκάλεπτο, νευρικό και από τις δύο ομάδες που δεν μπόρεσαν να δώσουν ρυθμό στο παιχνίδι τους.

Με Πίτερς στο 15-23

Με τρίποντο του Πίτερς η Μπασκόνια πήγε πάλι στο +5 (15-20) ενώ με πρωταγωνιστή πάλι τον Πίτερς (καλάθι και φάουλ) η Μπασκόνια πήγε στο 15-23 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στα δίποντα με 3/11 σε αυτό το διάστημα. Ο Ολυμπιακός δυσκολεύεται πολύ απέναντι στον Φαλ.

Η Μπασκόνια πήγε ως το +22

Η Μπασκόνια μπήκε καλύτερα στη δεύτερη περίοδο. Με καλάθια από Χένρι και Ντράγκιτς η ισπανική ομάδα πήγε στο 13’ στο +11 (17-28) και στο 14’ με καλάθι του Πίτερς, στο +13, με 17-30. Ο Ολυμπιακός είχε προβλήματα στην άμυνα ενώ ήταν άστοχος και στην επίθεση. Η Μπασκόνια στο 15’ πήγε στο +16, με 17-33, με τρίποντο του Πολονάρα. Και στο +19 (21-40) με Τζεκίρι στον αιφνιδιασμό στο 17’. Η διαφορά ανέβηκε και πάνω από το +20, με τρίποντο του Πολονάρα, στο 21-43. Για να κλείσει το ημίχρονο στο 31-47. Ο Ολυμπιακός παρέμενε άστοχος με 7/19 στα δίποντα και 5/13 στα τρίποντα.

Αντεπίθεση του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος, πίεσε την Μπασκόνια και μέσα σε τρία λεπτά κάνει 8-2 επιμέρους σκορ και μείωσε τη διαφορά στους 10, 39-49. Και στο 25’ με το καλάθι του Χασάν Μάρτιν έριξε τη διαφορά (μετά από αρκετή ώρα) κάτω από τους 10 πόντους, στο 44-53. Στα 2’40” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 49-59. Και στο 1’30’’ πριν το τέλος της περιόδου πήγε πάλι στο -9, 53-62. Ο Ολυμπιακός σε αυτή την περίοδο βρήκε σκορ από τον Σλούκα και τον ΜακΚίσικ. Το σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 58-67.

Με Χένρι η Μπασκόνια

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με 2/2 βολές του Χασάν Μάρτιν για το 60-67. Η αντεπίθεση όμως του Ολυμπιακού δεν είχε συνέχεια. Η Μπασκόνια βρήκε ρυθμό, ο Χένρι έδωσε πολλές λύσεις στην ισπανική ομάδα και στο 34’ η Μπασκόνια πήγε στο +17 με 60-77. Μετά διαχειρίστηκε το προβάδισμα. Στο 36′ το σκορ ήταν 67-81.

Ο Ολυμπιακός μείωσε στο -10 (71-81) στα 2’32’’ πριν το τέλος, με καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον ΜακΚίσικ. Ο Πίτερς με τρίποντο έκανε το 71-84 καθώς το παιχνίδι έμπαινε στο τελευταίο δίλεπτο. Το τελικό σκορ ήταν 76-90.

Δείτε εδώ την επίσημη στατιστική του παιχνιδιού.