Άνετα και… υποχρεωτικά η Μπάρτσα (video)

Ανεβάζοντας στροφές λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, η Μπαρτσελόνα πήρε εν τέλει άνετη νίκη με 92-77 επί του Ερυθρού Αστέρα και έφτασε στην υποχρεωτική για αυτή νίκη μετά το κακό ξεκίνημα στο Τοp 16.

Με επιθετική πολυφωνία και τους Αμπρίνες (15π) Χεζόνια (12π), Τόμιτς (12π, 10ρ) να είναι οι πρώτοι σκόρερς η Μπαρτσελόνα έφτασε στο 2-2 για τον πέμπτο όμιλο περιμένοντας την επόμενη εβδομάδα τη Ζαλκγίρις Κάουνας. Σπουδαίος Χουέρτας με 11 πόντους και 7 ασίστ.

Στο 0-4 έμεινε ο Ερυθρός Αστέρας, που πήρε τους περισσότερους πόντους από τους Μπλάζιτς (13), Μαριάνοβιτς (12, 7ρ) και Γουίλιαμς (11), με τους Σέρβους να έχουν την ευκαιρία για την πρώτη τους νίκη στην 5η αγωνιστική, όπου υποδέχονται την Άλμπα Βερολίνου.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 24-21.

Οι Καταλανοί δεν ανέβασαν ταχύτητα, προτιμώντας το παιχνίδι 5 εναντίον 5, ενώ ανεβάζοντας στροφές λίγο πριν την ανάπαυλα, έτρεξαν σερί 12-0 και έκλεισαν το ημίχρονο στο 49-38.

Ο Αστέρας δεν άφησε την ομάδα του Πασκουάλ να ξεφύγει περισσότερο, φανερώνοντας ταυτόχρονα όμως την έλλειψη βάθους στον σερβικό πάγκο, με τη Μπάρτσα να διατηρεί με άνεση διψήφια διαφορά (70-59 στο 30′).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο διαδικαστικό, με τους Ισπανούς να προηγούνται ακόμα και με 20 (90-70) με το τελικό 92-77 να σφραγίζει την ανωτερότητα των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 49-38, 70-59, 92-77

Μπαρτσελόνα: Ντόελμαν 11, Χεζόνια 12, Χουέρτας 11 (7ασίστ), Αμπρίνες 15, Σατοράνσκι 5, Πλάις 8, Τόμας 10, Τζάκσον, Λάμπε 8, Νάχμπαρ, Τόμιτς 12

Ερυθρός Αστέρας: Ουίλιαμς 11, Ρέμπιτς, Ντάνγκουμπιτς 2, Μίτροβιτς 6, Λάζιτς 7, Μπλάζιτς 13, Κάλινιτς 9, Μαριάνοβιτς 12 (7ρ.), Τέγιτς 3, Τζένκινς 2, Γιόβιτς 10, Θίρμπες