Απόλυτη Ρεάλ με «γκάζι» στο δεύτερο (video)

Για ένα ημίχρονο αντιμετώπισε δυσκολίες η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην Άλμπα στο Βερολίνο, περνώντας εν τέλει με 79-61, φτάνοντας στο 3-0 και αφήνοντας τους Γερμανούς στο 1-2.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να πιέσουν στην άμυνα και κατάφεραν έτσι να κάνουν δύσκολη τη ζωή των παικτών του Λάσο, που πέρασαν πάντως μπροστά στο σκορ στο 10′ (15-16).

Το ματς κύλησε στο ίδιο μοτίβο και στη συνέχεια, με την Άλμπα να ανακτά το προβάδισμά της (30-26) αλλά τη Ρεάλ να απαντά με καλή άμυνα και με σερί 10-4 να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια (34-36).

Σαν να ξεκίνησε άλλο ματς ήταν στο τρίτο δεκάλεπτο, αφοί οι Ισπανοί πάτησαν γκάζι και εξαφανίστηκαν. Οι 19 πόντοι των φιλοξενούμενων σε αυτό το διάστημα (με 5 τρίποντα), αποδείχθηκαν υπέρ αρκετοί, αφού η Άλμπα υποχρεώθηκε σε πολλά λάθη, σκοράροντας μόλις 10 για το 44-55 του 30ου λεπτού.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 23 λάθη, αριθμός που δεν της επέτρεψε να κυνηγήσει κάτι καλύτερο στην τέταρτη περίοδο, όπου η Ρεάλ έλεγχε πλήρως τη ροή του παιχνιδιού, φτάνοντας άνετα στο τελικό +18 (61-79).

Γιούλ και Ροντρίγκεθ τέλειωσαν το ματς με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, με τον Γιάννη Μπουρούση να έχει 4 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 9:59”. Ρένφρο και Μακλίν ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Γερμανών με 13 και 12 πόντους αντιστοίχως.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 34-36, 44-55, 61-79

Αλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Γκίφεϊ 8, Βάργκας 3, Μπάνιτς 6, Ρέντινγκ 6, Στογιανόφσκι 4, Ρένφρο 13, Χάμοντς 3, ΜακΛιν 12, Ραντόσεβιτς 6

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 11, Φερνάντεθ 10, Νοτσιόνι 3, Ρέγες 6, Ροντρίγκεθ 12, Αγιόν 9, Κάρολ 8, Γιουλ 13, Μπουρούσης 4 (3 ριμπ, 1 ασίστ), Σλότερ 3