Πέρασε από το Βελιγράδι η Ρεάλ (video)

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα, στη Σερβία, με 79-72 και σημείωσε την πρώτη της νίκη στον πέμπτο όμιλο του Top-16 της Ευρωλίγκας.

Στο παιχνίδι για το γκρουπ του Παναθηναϊκού οι Μαδριλένοι συνάντησαν σημαντικές δυσκολίες ως το τρίτο δεκάλεπτο και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα χάρη στους 15 πόντους του Ρούντι Φερνάντεθ, που ήταν ο κορυφαίος της σκόρερ, ενώ Ρέγιες και Ροντρίγκες είχαν 13 και 12 αντίστοιχα. Ο Γιάννης Μπουρούσης πέτυχε 6, ενώ για τους Σέρβους Ζίρμπες και Μίτροβιτς είχαν από 13.

Η ατμόσφαιρα, για μία ακόμη φορά, ήταν καυτή στην αρένα του Αστέρα, ο οποίος στην αρχή του αγώνα είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Μαριάνοβιτς που βοήθησε και στο παραγωγικό κομμάτι και στα ριμπάουντ. Η Ρεάλ διατήρησε το προβάδισμα στο ημίχρονο (31-34), όμως στο τρίτο δεκάλεπτο πιέστηκε ακόμη περισσότερο και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 43-42. Από εκεί και πέρα οι Ισπανοί «έτρεξαν» επί μέρους σκορ 2-16 κι έτσι κρίθηκε το παιχνίδι. Το τελικό 72-79 κατέληξε στο τελευταίο δίλεπτο, όπου οι Σέρβοι μείωσαν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 31-34, 45-58, 72-79

Οι πόντοι:
Ερυθρός Αστέρας: Ουίλιαμς 3, Ντάνγκουμπιτς, Μίτροβιτς 13, Λάζιτς 8, Μπλάζιτς 6, Κάλινιτς 10, Μαριάνοβιτς 9, Τζένκινς 7, Γιόβιτς 3, Ζίρμπες 13.
Ρεάλ Μαδρίτης: Ρίβερς 5, Ρούντι Φερνάντεθ 15, Νοτσιόνι 9, Ματσιούλις 3, Ρέγιες 13, Ροντρίγκεθ 12, Αγιόν 4, Κάρολ 2, Γιουλ 5, Μπουρούσης 6, Σλότερ 4.