Συνεχίζει η Άλμπα Βερολίνου (video)

Η γερμανική ομάδα επικράτησε με 71-65, στη Γαλλία, της Λιμόζ για την ένατη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Ευρωλίγκας και προκρίθηκε στο Top-16 της διοργάνωσης. Αποκλείστηκαν οι γηπεδούχοι.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Άλμπα έφθασε τον απολογισμό της στο 4-5, ενώ η Λιμόζ έμεινε στο 2-7 και δεν έχει τίποτε να κυνηγήσει τη δέκατη και τελευταία αγωνιστική του γκρουπ. Η Άλμπα ξεπέρασε τα αρχικά της λάθη στο ματς (οκτώ στο πρώτο δεκάλεπτο) και στη συνέχεια σταδιακά πήρε διαφορά ως το ημίχρονο (27-35).

Οι Γάλλοι άρχισαν το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 10-0, με αποτέλεσμα να βρεθούν στο 37-35, όμως στην καθοριστική τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και με +10 (49-59) «καθαρίζοντας» τη νίκη και την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 27-35, 47-52, 65-71.

Οι πόντοι
Λιμόζ: Τσικαμπού 5, Σμιθ 15, Βέστερμαν, Καμαρά 3, Μπατίστα 8, Μόρμαν 10, Κάρι 8, Σάθερλαντ, Μπουνγκού 9, Πλεστέ 4, Ζερμπό 3
Άλμπα Βερολίνου: Γκίφι 3, Κινγκ 3, Βάργκας, Μπάνιτς 6, Βόλφαρτ 5, Στογιανέφσκι 13, Ρενφρό 8, Χάμοντς 7, ΜακΛιν 18, Ραντόσεβιτς 8