Βιλερμπάν-Ερυθρός Αστέρας 60-76: Νίκη χωρίς αντίκρυσμα (hls)

Οι Σέρβοι πέτυχαν την τρίτη διαδοχική νίκη τους, ωστόσο τα υπόλοιπα αποτελέσματα δεν ευνόησαν τα σχέδιά τους και δεν θα έχουν συνέχεια στην post season.

Οι Γάλλοι που αγνοούσαν τη νίκη από τις 31 Ιανουαρίου, μετρώντας 9 διαδοχικές ήττες, ήθελαν να αποχαιρετήσουν το κοινό τους με επιτυχία στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι τους στην τρέχουσα Euroleague.

Χάρη στον Ντε Κολό που είχε 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10 πόντους (42-32) στο 18′ έχοντας και τον έλεγχο στα ριμπάουντ (19-12) όμως οι Σέρβοι (απών ο Νέντοβιτς) με ηγέτη τον Βιλδόσα μείωσαν στους 5, 42-37 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ανήκει ολοκληρωτικά στον Ερυθρό Αστέρα που πέτυχε 39 πόντους και δέχθηκε μόλις 18, με “κλειδί” τον Ντόμπριτς που είχε 18 πόντους (4/5 τρίποντα) ενώ οι Γάλλοι ήταν πάρα πολύ άστοχοι στην τελευταία περίοδο αφού για 8 λεπτά δεν είχαν ευστοχήσει σε σουτ!

Από τους νικητές πέραν του Ντόμπριτς ο Καμπάσο είχε 11 πόντους, 6 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 5 λάθη, από 10 πόντους Βιλδόσα και Μπέντιλ. Για τους Γάλλους ο Ντε Κολό έμεινε στους 14 πόντους του πρώτου ημιχρόνου, από 11 πόντους είχαν οι Μποστ, Καχούντι.