Παρτίζαν – Μπαρτσελόνα 80-89: «Αγκάλιασαν» το πλεονέκτημα έδρας οι Καταλανοί (hls)

Η Μπαρτσελόνα πέρασε δύσκολα (80-89) από το Βελιγράδι, διεύρυνε το νικηφόρο σερί της και «αγκάλιασε» το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Euroleague.

Οι Καταλανοί με εξαίρεση τη δεύτερη περίοδο, όπου η Παρτίζαν παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο, ήταν ανώτεροι και κατάφεραν να περάσουν από μία από τις πιο δύσκολες έδρες της Ευρώπης.

Κομβικό σημείο για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους η 3η περίοδος, όπου με «όπλο» την εξαιρετική άμυνα, κράτησε πολύ χαμηλά τον αντίπαλο και έβαλε τις βάσεις για την 21η φετινή νίκη της στη διοργάνωση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής και πρώτος σκόρερ των Καταλανών ο Νίκολα Λαπροβίτολα, ο οποίος σημείωσε 25 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ. Ακολούθησαν σε απόδοση ο Μίροτιτς με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και ο Βέσελι (14π., 6 ρ., 4 ασίστ), ο οποίος μάλιστα βραβεύτηκε από την διοίκηση της Παρτίζαν.

Από πλευράς γηπεδούχων, ένα ακόμη σπουδαίο ματς έκανε ο Ντάντε Έξουμ κόντρα στην πρώην ομάδα του με 24 πόντους, ενώ ο Πάντερ πρόσθεσε 16 πόντους. Σε ρηχά νερά ο Ιωάννης Παπαπέτρου, έμεινε στους 2 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 45-44, 57-66, 80-89.