Παναθηναϊκός – Μπάγερν Μονάχου 86-76: Επικράτηση με τρομερό Παπαγιάννη και τώρα… ΣΕΦ! (hls)

Ο Παπαγιάννης με εκπληκτική εμφάνιση βοήθησε τον Παναθηναϊκό να φτάσει στην νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου.

Ο Παναθηναϊκός με φοβερή εμφάνιση του Παπαγιάννη κέρδισε την Μπάγερν Μονάχου με 86-76 για την 31η αγωνιστική της Euroleague.

Το Τριφύλλιπήρε μια ένεση ψυχολογίας εν όψει του ΣΕΦ όπου θέλει να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί στα ματς με τον Ολυμπιακό. Εκπληκτικός Παπαγιάννης με career high στην Euroleague (24 πόντοι) κι επιτέλους ικανοποιητικός αριθμός ασίστ (21 συνολικά) για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη.

Με… άχαστο και MVP Παπαγιάννη

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αποφασιστικά, όμως οι Γερμανοί έβγαλαν αντίδραση και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 27-21 υπέρ τους παρά τα όσα μαγικά έκανε ο Παπαγιάννης. Ο Έλληνα ψηλός ήταν εξαιρετικός αλλά… μόνος!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνήλθαν αμυντικά, σκλήρυναν και με πρωταγωνιστή τον Γκριγκόνις έφεραν… τούμπα το ματς και πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 48-43. Με επιμέρους σκορ 14-3 έγινε το… προσπέρασμα (35-30 στο 14΄) και η… οικοδόμηση στη συνέχεια μίας διψήφιας διαφοράς (43-33 στο 18΄), απόρροια της κυριαρχίας του στη ρακέτα. Αξιοσημείωτο και ότι στο πρώτο ημίχρονο από τις 20 βολές που εκτέλεσε το Τριφύλλι, ευστόχησε μόλις στις 12.

Με… συνοδηγό τον Λι!

Το δεύτερο μέρος ήταν… καταπράσινο με τον Παναθηναϊκό να μην αστειεύεται, να χτίζει την διαφορά υπέρ του και με τον Παπαγιάννη ηγέτηκαι,,, συνοδηγό τον Λι, να φτάνει στη νίκη.

Έχοντας βρει ρυθμό και από τα 6,75, τη στιγμή που η άμυνα έκανε σωστά τη δουλειά της, ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε τη διαφορά στο 23΄ στο +13 (56-43), ενώ έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +17 (71-54), δίνοντας ρεσιτάλ και στο κομμάτι της δημιουργίας. Ένα… νεκρό διάστημα πέντε λεπτών έδωσε στην Μπάγερν την ευκαιρία να πιστέψει στην ανατροπή, όταν μέτρησε διαδοχικά τρίποντα και με επιμέρους σκορ 3-12 μείωσε σε 74-67 στο 35΄, αλλά μέχρι εκεί…

Η επιστροφή του Παπαγιάννη στο παρκέ επανέφερε την τάξη, με τον Έλληνα διεθνή σέντερ να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι και να «σφραγίζει» τη νίκη της ομάδας του.

Μάλιστα, ο αρχηγός των Πράσινων γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο μετά το φανταστικό παιχνίδι που έκανε και ενθουσίασε τους φίλους της ομάδας.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χόρντοβ, Περούγκα, Πέτεκ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χρήστος Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 4 (1), Λι 10 (2), Παπαγιάννης 24 (3), Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 5 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 4, Τόμας 12 (3), Μπέικον 4, Γκριγκόνις 8 (1), Μαντζούκας 8 (2), Γκουντάιτις 5.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Αντρέα Τρινκιέρι): Βάιλερ – Μπαμπ 12 (2), Γουόλντεν 8 (2), Σίλι 9, Γκιφάι 7, Μπόνγκα 5 (1), Λούτσιτς 6, Ομπστ 12 (4), Τσίπσερ 3 (1), Βίμπεργκ 3 (1), Γκιλέσπι, Τσίταμ 11.