Παρτίζαν-Ολυμπιακός 90-75: Άστοχος όσο ποτέ, ήττα στο Βελιγράδι (hls)

Ο Ολυμπιακός πέτυχε το πρώτο του τρίποντο λίγο μετά το 31’ και μετά από 0/15-Κυνηγούσε στο σκορ, μια διαφορά που πήγε στο +17, μείωσε στο -4 αλλά χωρίς μακρινό σουτ ήταν δύσκολο

Χωρίς να έχει μακρινό σουτ, με την επίδοση του Ολυμπιακού έξω από τη γραμμή των τριών πόντων να είναι 3/20 και το πρώτο τρίποντο λίγο μετά το 31′ και μετά από 0/15, οι Ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι στο παιχνίδι με την Παρτίζαν στην κατάμεστη “Stark Arena” με sold out στα εισιτήρια.

Η Παρτίζαν τελείωσε το παιχνίδια με 12/29 τρίποντα και τον Ολυμπιακό να έχει 3/20, με δύο τρίποντα από τον ΜακΚίσικ που τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους (πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού) και ένα από τον Παπανικολάου.

Ο Ολυμπιακός ήταν αναγκασμένος να κυνηγάει στο σκορ. Κατάφερε κάποια στιγμή με ένα καλό πρώτο πενάλεπτο στην τρίτη περίοδο να πάει στο -4, χωρίς όμως να έχει συνέχεια. Η Παρτίζαν νίκησε με σε ένα παιχνίδι που ο coach του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας λόγω ίωσης δεν ταξίδεψε στο Βελιγράδι.

Περίοδος με 10 πόντους ο Νάναλι

Η Παρτίζαν άρχισε με 4 πόντους από τον Μαντάρ, απάντησε ο Ολυμπιακός με 4 πόντους από τον Παπανικολάου. Ο Ολυμπιακός βρήκε σκοράρισμα και από Φαλ και από Γουόκαπ. Είχε 4 πόντους ο Γουόκαπ, 4 ο Παπανικολάου και 4 ο Φαλ, οι 12 πόντοι του Ολυμπιακού στο πεντάλεπτο, στο 15-12. Η Παρτίζαν είχε τα τρίποντα. Είχε 3/3 στο πρώτο πεντάλεπτο, ο Ολυμπιακός, 0/3.

Σκοράρισμα ο Φαλ

Ο Φαλ ήταν σημείο αναφοράς στο σκοράρισμα του Ολυμπιακού, είχε 8 πόντους από τους 16, στο 17-16 για την Παρτίζαν στα 3’25” πριν το τέλος της περιόδου.

Με 0/5 τρίποντα στην πρώτη περίοδο

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 27-22 για την Παρτίζαν με τον Νάναλι να έχει 10 πόντους (2/3 τρίποντα) και τον Φαλ να έχει 8 πόντους. Στα τρίποντα, η Παρτίζαν είχε 4/6 και ο Ολυμπιακός είχε 0/5.

Στο +16 και 0/12 τρίποντα στο ημίχρονο

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με την Παρτίζαν να μπαίνει καλύτερα, να συνεχίζει να είναι εύστοχη στα τρίποντα σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό. Με 2/2 βολές του Λεσόρ, στο +7 η Παρτίζαν, 29-22. Με τρίποντο του Νάναλι, 34-24, στο +10, είχε τρία τρίποντα ο Νάναλι στο 22′. Τρίποντο από τον Πάντερ στο +14 η Παρτίζαν (40-26) στα 5’24” πριν το τέλος του ημιχρόνου κι ενώ σε εκείνο το διάστημα (σε 15’ λεπτά αγώνα) ο Ολυμπιακός είχε 0/10 τρίποντα. Με τρίποντα από τον Πάντερ, η Παρτίζαν πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά, μέχρι τότε στο παιχνίδι (+16) με 48-32 στα 48” πριν το τέλος του ημιχρόνου. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Για τον Ολυμπιακό, στο πρώτο μέρος, είχε 0/4 τρίποντα ο Γουόκαπ, 0/2 ο Κάναν και ο Παπανικολάου κι από ένα άστοχο Βεζένκοφ, Παπανικολάου, ΜακΚίσικ και Πίτερς.

Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού με μπροστάρη Γουόκαπ

Ο Ολυμπιακός μπήκε με καλύτερη συγκέντρωση στο δεύτερο ημίχρονο με τον Γουόκαπ να δίνει το σύνθημα. Ο Ολυμπιακός άρχισε να παίζει καλύτερη άμυνα, μπορεί να μην έβρισκε το τρίποντο αλλά με τα κλεψίματα και τους αιφνιδιασμούς μείωσε τη διαφορά.

Στο -4 ο Ολυμπιακός

Δύο αιφνιδιασμοί για τον Ολυμπιακό, ισάριθμα καλάθια από τον Κάναν, ο Ολυμπιακός πήγε στο -6 (50-44) λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτο πενταλέπτου στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός έπαιζε άμυνα και με σερί 12-2, με νέο αιφνιδιασμό και καλάθι από τον Βεζένκοφ, πήγε στο 50-46, στα 4’49” πριν το τέλος της περιόδου.

Τρίτη περίοδος με 60-52

Με 4 πόντους από τον Έξουμ και καλάθι από τον Λεσόρ, η Παρτίζαν έκανε 6-0 σερί για το 56-46 στο 27’. Ο Ολυμπιακός με Σλούκα να μπαίνει στο σκοράρισμα, κυνηγάει στο σκορ και η τρίτη περίοδος κλείνει στο 60-52. Ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο δέχτηκε τους λιγότερους πόντους από την Παρτίζαν, με 12. Είχε δεχτεί 27 στην πρώτη περίοδο, 21 στη δεύτερη.

Το πρώτο τρίποντο λίγο μετά το 31

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ήρθε το πρώτο τρίποντο για τον Ολυμπιακό. Ηταν από τον ΜακΚίσικ και η στατιστική γράφει 1/16, λίγο μετά από 31′ αγώνα, στο 65-58. Ο Ολυμπιακός πάντως κυνηγούσε από μια απόσταση που ήταν κοντά στο +10.

Η διαφορά πήγε στο +17

Με ασίστ Λεσόρ και καλάθι Παπαπέτρου, 69-60 στο 33′ και 71-60 στα 6’33’’ πριν από το τέλος, με το καλάθι του Έξουμ. Ο Παπαπέτρου έδινε σκοράρισμα στην Παρτίζαν στην τέταρτη περίοδο. Τρίποντο από τον Παπαπέτρου, στο +14 η Παρτίζαν, 76-62, στα 5’21” πριν το τέλος. Με νέο τρίποντο από τον Πάντερ πάλι στο +16 η Παρτίζαν, 79-63, στα 4’43” πριν το τέλος. Η διαφορά πήγε και στο +17, με Νάναλι στο 83-66 στα 2’48” πριν το τέλος. Το παιχνίδι τελείωσε με νίκη της Παρτίζαν με 90-75.

Δείτε εδώ τη συνολική στατιστική του αγώνα.