Εφές Αναντολού-Μακάμπι 64-86: «Σεργιάνι» στον Βόσπορο (hls)

Κορυφαίος ο Τζός Νίμπο με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μπόλντουιν σκόραρε 23 πόντους. Tραυματίστηκε (διάστρεμμα) ο Μπομπουά στο δεύτερο δεκάλεπτο και αποχώρησε

Η Μακάμπι νίκησε κατά κράτος την Εφές Αναντολού, (86-64) στην Κωνσταντινούπολη για την 28η αγωνιστική, πέτυχε το απόλυτο στην εβδομάδα των διπλών υποχρεώσεων, μετά την νίκη της κόντρα στην έτερη τουρκική ομάδα, Φενέρ και έκανε αποφασιστικό βήμα στην διεκδίκηση της πρόκρισης στα πλέι οφ. Οι Ισραηλινοί έφτασαν τις 15 νίκες, , ενώ η Εφές έφτασε τις 14 ήττες, έχοντας λιγότερο αγώνα με την Ρεάλ (15/3).

Τα 15 εύστοχα τρίποντα της Μακάμπι, οι 23 πόντοι του Μπόλντουιν, οι 21 ασίστ και η πολύ απόδοση των Νίμπο (10π. -11ριμ) και του Μάρτιν (13π.), ήταν οι άξονες της εύκολης νίκης των φιλοξενουμένων και ενώ δυο φορές προηγήθηκαν με διαφορά 25 πόντων. Η Εφές “κυνηγούσε” στο σκορ από την πρώτη επίθεση του αγώνα. είχε κάκιστο ποσοστό εσυτοχίας στα τρίποντα, οι Λάρκιν και Μίτσιτς ήταν φανερά επηρεασμένοι και ανέτοιμοι μετά τους τραυματισμούς τους, ενώ ο Κλάιπερν ήταν επιδραστικός στο παιχνίδι, μόνο στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά χωρίς να έχει μεγαλύτερη διάρκεια από 4 λεπτά.

Η Εφές στάθηκε άτυχη στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον τραυματισμό του Ροντριγκ Μπομπουά που έπαθε διάστρεμμα και αποχώρησε στα αποδυτήρια.

Δεκάλεπτα: 20-33, 33-54, 48-68, 64-86