Μονακό – Παναθηναϊκός 84-70: Καταστροφική 4η περίοδος (hls)

Με πολλά λάθη, κακή άμυνα και αστοχία που προκαλούσε εκνευρισμό ο Παναθηναϊκός δεν γινόταν να πάρει κάτι περισσότερο στο Πριγκιπάτο.

Έχοντας μία κάκιστη 4η περίοδο ο Παναθηναϊκός γνώρισε μία ακόμη ήττα στην Ευρωλίγκα αυτή τη φορά από τη Μονακό με 84-70. Οι πράσινοι έπαθαν μπλακ άουτ και από το 51-51 το παιχνίδι έφτασε και στο +20 (82-62) λίγο πριν το τέλος.

Με πολλά λάθη, άστοχα σουτ και χαμένα ριμπάουντ ο Παναθηναϊκός έδωσε το δικαίωμα στη Μονακό να χτίσει μία διαφορά μέχρι και στο +12 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στην πρώτη περίδο οι πράσινοι έμεναν κοντά στο σκορ, βρέθηκαν μπροστά στο σκορ μόνο στην αρχή του αγώνα (8-9) και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ήταν συνεχώς πίσω. Στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν πίσω με 4 πόντους 21-17, έχοντας τον Πονίτκα πρώτο σκόρερ με 8 πόντους.

Η δεύτερη περίοδος ήταν για την Μονακό ένας επιθετικός μονόλογος, μέσα από τον οποίο έχτιζε τη διαφορά της.
Με τον Λόιντ και τον Ντιάλο να κάνουν μεγάλο ματς με σπουδαία ποσοστά, έφτασε στο 42-30.
Όμως η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήρθε από την χαλάρωση της άμυνας των γηπεδούχων και τα τρίποντα των Λι και Τόμας.
Με αυτούς να ευστοχούν ο Παναθηναϊκός πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου στο -6 (42-36).

Ξύπνησε ο Μπέικον, ξύπνησε και ο Παναθηναίκός

Στο ημίχρονο η Μονακό είχε τους Λόιντ και Ντιάλο με 11 πόντους και ο Παναθηναϊκός τον Πονίτκα με 8 και τον Τόμας με 9 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος, επιτέλους, εμφανίστηκε στο παιχνίδι ο Μπέικον, ο οποίος είχε μηδέν πόντους στο πρώτο μέρος, αλλά κατάφερε πολύ γρήγορα να βάλει τους 10 από τους 14 πόντους του Παναθηναϊκού που έφερε το ματς σε ισοροπία 51-51.
Όμως κάποια λάθη στην επίθεση και μακρινά σουτ της Μονακό με κύριο εκφραστεί τον Τζέιμς και τον Λόιντ η Μονακό μπόρεσε να φτιάξε ένα “μαξιλάρι” 5 πόντων 60-55 λίγο πριν το τέλος της περιόδου και 64-57 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Όλα πήγαν λάθος…

Η τέταρτη περίοδος ήταν που ο Παναθηναϊκός ήθελε να βγάλει αντίδραση αλλά αυτό όχι μόνο δεν ήρθε αλλά τα πράγματα ξέφυγαν όταν οι πράσινοι κόλλησαν στους 57 πόντους και από το 60-57 το ματς πήγε στο 71-57 με +14 να είναι και η μεγαλύτερη διαφορά ως εκείνο το σημείο.

Η Μονακό δεν τράβηξε το πόδι από το γκάζι ο Παναθηναϊκός έκανε ρεσιτάλ λαθών και χαμένων επιθέσεων με αποτέλεσμα τρία λεπτά πριν το τέλος η διαφορά να φτάνει στο +20 82-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 42-36, 64-57, 84-70.