Παρτίζαν-Άλμπα 88-74: Κυριάρχησε στο τρίτο δεκάλεπτο (hls)

Κορυφαίοι σκόρερ οι Αβράμοβιτς (19π.) και Πάντερ (16π.)

Η Παρτίζαν ήταν καθηλωτική στην άμυνα που έπαιξε στο τρίτο δεκάλεπτο, δέχτηκε μόλις 9 πόντους από την Άλμπα, πέτυχε 35 και μπορεί στην τέταρτη περίοδο, η γερμανική ομάδα από το μείον 24 (77-53) να μείωσε μέχρι τους 10 πόντους (80-70), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τέσσερις πόντους από ισάριθμες εύστοχες βολές των Πάντερ και Λεσόρ, ένα καλάθι του Πάντερ και έφτασαν στην 14η νίκη τους στην 26 αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Με διπλάσια περισσότερα ριμπάουντ (10-20), η Άλμπα προηγήθηκε δυο φορές, μια σε κάθε δεκάλεπτο, με διαφορά 7 πόντων (5-12, 35-42) και η Παρτίζαν, παρά τους 11 πόντους του Αβράμοβιτς σε διάστημα 9 λεπτών, δεν μπόρεσε να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν ευστοχία 52% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα. Ο Κουμάντζι αποτέλεσε…φόβητρο για Λεσόρ και Σμάλαιγκιτς, με αποτέλεσμα η Παρτίζαν να μην έχει σκορ εντός της ρακέτας.

Η Παρτίζαν είχε 36 πόντους από τα 12 εύστοχα τρίποντα και 18 από τις εύστοχες βολές, ενώ η Άλμπα τελείωσε το παιχνίδι με 23 λάθη που ήταν αποτρεπτικά για να προσπαθούσε να επαναλάβει την “ζημιά” που είχε κάνει στον Ερυθρό Αστέρα, την προηγούμενη αγωνιστική και πάλι στο Βελιγράδι.

Δεκάλεπτα: 20-19, 42-44, 77-53, 88-74