Mπασκόνια – Εφές 114-111 (παρ.): Επιστροφή στις νίκες με ρεσιτάλ Κοστέλο! (hls)

Η Μπασκόνια λύγισε την Εφές στην παράταση επιστρέφοντας στις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστικές, έπειτα από καταπλητικό ματς του Ματ Κοστέλο!

Ο Αμερικανός πέτυχε 33 πόντους, συμπεριλαμβανομένων των τεσσάρων βολών που χάρισαν τη νίκη στους Βάσκους, οι οποίοι έχουν ρεκόρ 12-9.

Τρίτη σερί ήττα για την πρωταθλήτρια Ευρώπης, που έχει ρεκόρ 10-11. Ο Λάρκιν είχε 21 για τους φιλοξενούμενους, από 19 οι Μπομπουά και Μίτσιτς.

H Mπασκόνια προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο, όμως η Εφές πήρε τα ηνία από τη δεύτερη και μετά, δείχνοντας να έχει τον έλεγχο μέχρι τα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να ισοφαρίσουν δύο λεπτά πριν το τέλος και μετέτρεψαν σε θρίλερ το παιχνίδι, στέλνοντάς το στην παράταση, καθώς ο Λάρκιν αστόχησε στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το δράμα συνεχίστηκε, με την Μπασκόνια να παίρνει προβάδισμα 112-111 με βολές του Κοστέλο, 22” πριν το τέλος, τον Μπομπουά να αστοχεί για το νικητήριο καλάθι και τον Κοστέλο να κλείνει το ματς από τη γραμμή.

Τα δεκάλεπτα: 29-28, 48-51, 70-77, 98-98, 114-111 (παρ.)