Ολυμπιακός-Μακάμπι Τελ Αβίβ 95-89: Την κορυφή δεν την αφήνει (hls)

Ο Ολυμπιακός με Βεζένκοφ πρώτο σκόρερ, τον ΜακΚίσικ σε σπουδαία βραδιά και βοήθεια από τον πάγκο (Μπλακ, Πίτερς, Λαρεντζάκης) αντιμετώπισε και την απουσία του Σλούκα στη διάρκεια του αγώνα και νίκησε τη Μακάμπι στο Σ.Ε.Φ.

Ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαία νίκη στο Σ.Ε.Φ. με αντίπαλο τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και είναι στην πρώτη θέση της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός είχε τον τρόπο να ξεπεράσει κάποια διαστήματα στο παιχνίδι του που η Μακάμπι τον προβλημάτισε και μείωσε τη διαφορά (σημαντικές οι βοήθειες από Μπλακ, Πίτερς και Λαρεντζάκη), είχε τον τρόπο να ξεπεράσει και την αιφνίδια αποχώρηση του Σλούκα που με ενοχλήσεις αποχώρησε στο 17’ και δεν έπαιξε καθόλου μετά.

Ο Ολυμπιακός είχε πρώτο σκόρερ τον Βεζένκοφ και πολύ σημαντικό για το παιχνίδι και τον ΜακΚίσικ. Πήρε διαφορά μέχρι και το +17 σε ένα καταπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο που έκανε, έκλεισε το ημίχρονο στο +15.

Στο δεύτερο ημίχρονο αντιμετώπισε την αντεπίθεση της Μακάμπι που έπαιζε χωρίς τον Λορέντζο Μπράουν. Η Μακάμπι μείωσε μέχρι και το -4, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και πήρε τη νίκη.

Γρήγορο +11 για τη Μακάμπι

Ο Ολυμπιακός μπήκε χωρίς συγκέντρωση στο παιχνίδι και η εύστοχη Μακάμπι που δεν ένιωθε πίεση πήρε προβάδισμα. Είχε το 8-13 στο 4’ με το τρίποντο του Ντι Μπαρτολομέο. Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος και στις βολές, ο Μάρτιν με τρίποντο πήγε το σκορ στο 8-16 μετά από τεσσεράμιση λεπτά. Η διαφορά πήγε και σε διψήφια τιμή. Ο Μπόλντουιν ευστοχεί και η Μακάμπι είναι στο +10 με 8-18 στα 4’44” πριν το τέλος της περιόδου και λίγο μετά -με τρίποντο από τον Κόλσον- πήγε και στο +11, με 10-21 στο 6’.

Απάντησε ο Ολυμπιακός

Κάπου εκεί, ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνά του και πήρε ενέργεια. Αρχισε να μειώνει τη διαφορά. Ο Παπανικολάου έκανε το 20-23 στο 1’28” πριν το τέλος και ο Κάναν με έμμεσο τρίποντο (καλάθι και φάουλ) ισοφαρίζει 23-23 στα 44” πριν το τέλος. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με το σκορ να είναι 24-25 για τη Μακάμπι.

Εκπληκτικός ο ΜακΚίσικ

Στη δεύτερη περίοδο αυτός που πρώτος ανέλαβε δράση ήταν ο ΜακΚίσικ. Με πέντε δικούς του πόντους (κάρφωμα και τρίποντο) ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 31-27 μετά από τρισήμιση λεπτά. Κάρφωμα από τον Μπλακ και 33-27. Το παιχνίδι μπήκε στο τελευταίο τετράλεπτο του ημιχρόνου με 39-31 με 2/2 βολές του Σλούκα με τον Ολυμπιακό να αυξάνει τη διαφορά.

Πήγε στο +17

Ο Ολυμπιακός πήγε στο +10, με 44-34, με τρίποντο του Λαρεντζάκη στα 2’25΄΄πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Βεζένκοφ με έμμεσο τρίποντο (καλάθι και φάουλ) πήγε τη διαφορά στο +13, 47-34, στο 18′. Η διαφορά πήγε στο +15 (49-34) με τη βολή του Μπλακ. Νέο εντυπωσιακό κάρφωμα του ΜακΚίσικ και 51-34. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 51-36 και το σκορ της δεύτερης περιόδου να είναι 27-11. Ο Ολυμπιακός ήταν στο +15 στο ημίχρονο με τον ΜακΚίσικ να σημειώνει 10 πόντους στη δεύτερη περίοδο και τον Βεζένκοφ να έχει (συνολικά) 16 πόντους.

Ο Σόρκιν ρεκόρ καριέρας, η Μακάμπι στο -9

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, η Μακάμπι προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά με τον Σόρκιν να σκοράρει, πήγε στο -10 (56-46), ήταν στο -11 (61-50), και στο 64-53 με τρίποντο του Ντι Μπαρτολομέο. Πήγε τη διαφορά κάτω από τους 10 (64-55) στα 5’27’’ πριν το τέλος της περιόδου. Ο Σόρκιν έκανε ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα. Ο Ολυμπιακός απάντησε την επίθεση της Μακάμπι διατήρησε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Το τελευταίο δίλεπτο στην τρίτη περίοδο μπήκε με το σκορ στο 69-57 για τον Ολυμπιακό. Η Μακάμπι μείωσε στο -8, με 69-61 με τον Ανταμς στα 57’’ πριν το τέλος της περιόδου που έκλεισε με 71-64 και τη Μακάμπι να είναι στο -7. Ο Σόρκιν έκλεισε την τρίτη περίοδο με 23 πόντους και από αυτούς, τους 17 τους πέτυχε στο τρίτο δεκάλεπτο.

Μειώνει στο -4, απάντηση Ολυμπιακού

Στην τέταρτη περίοδο, ένα τρίποντο του Ντι Μπαρτολομέο, έκανε το σκορ 73-67 στα 7’55” πριν το τέλος και με το καλάθι του Μπράιμο το σκορ πήγε στο 73-69 στα 7’10’’. Σε εκείνη την περίοδο του παιχνιδιού ήταν πολύ σημαντικά τα καλάθια και του Πίτερς (τρίποντο) και του ΜακΚίσικ που πήγε τη διαφορά και πάλι στο +10, 79-69 στο 34΄. Το παιχνίδι μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο με το σκορ να είναι στο 80-69. Δύο σπουδαία τρίποντα (από Λαρεντζάκη και Πίτερς) έδωσαν ώθηση στον Ολυμπιακό, η Μακάμπι επέμεινε. Με τρίποντο από τον Ανταμς το σκορ πήγε στο 89-80, στο 1’35” πριν το τέλος. Κι άλλο τρίποντο από τον Μπόλντουϊν, 89-82 στο 1’05” πριν το τέλος, ήρθε ένα τρίποντο από τον Γουόκαπ για το 92-83 στα 48” πριν το τέλος για να δώσει και την άνεση που ήθελε ο Ολυμπιακός στα τελευταία δευτερόλεπτα για τη νίκη.

Το τελικό σκορ ήταν 95-89.