Μονακό – Αρμάνι Μιλάνο 101-88: Επίδειξη δύναμης και φουλ για οκτάδα! (hls)

Η Μονακό συνέτριψε την Αρμάνι Μιλάνο με 101-88 για την 21η αγωνιστική της EuroLeague.

Με αρκετούς παίκτες στο box score και εκπληκτική απόδοση στην τέταρτη περίοδο, η Μονακό νίκησε 101-88 την Αρμάνι Μιλάνο και “σκαρφάλωσε” στο 13-8, που τη διατηρεί δυναμικά εντός της πρώτης οκτάδας της EuroLeague.

Πρώτος σκόρερ των Μονεγάσκων ήταν ο Έλι Οκόμπο με 19 πόντους, ενώ ο Μάικ Τζέιμς πραγματοποίησε νταμπλ-νταμπλ με 18π. και 10 ασίστ. Ντεμπούτο έκανε ο νεοαποκτηθείς Τσίμα Μονέκε, ο οποίος αγωνίστηκε για 7:18’’ σημειώνοντας 3 πόντους.

Απ’ τους Ιταλούς, οι οποίοι αρκούνται στο 6-15, ξεχώρισε ο Τιμοτέ Λουβαβού-Καμπαρό με 19 πόντους.

H Μονακό προηγήθηκε 12-3 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, ενώ η Αρμάνι… ξύπνησε με τον Λουβαβού-Καμπαρό και ισοφάρισε (19-19) στο 7’. Οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι ρυθμό και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 10-3 (29-22).

Οι Μονεγάσκοι ξέφυγαν ξανά στο +9 (39-30) και το παχνίδι ξέφυγε επιθετικά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η Μονακό έφυγε για τα αποδυτήρια με το +7 (57-50).

Ο Μοτιεγιούνας έστειλε τους γηπεδούχους στο +10 (63-53) στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Η Αρμάνι πραγματοποίησε την τελευταία της αντεπίθεση και ισοφάρισε (70-70), στο 27’. Όμως, η Μονακό απτόητη ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο στο +6 (80-74).

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι έστειλαν τη διαφορά στο +14 (92-78), στο 34’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Αρμάνι δεν ακολούθησε τον ρυθμό και έτσι η Μονακό πήρε τη νίκη με το τελικό 101-88.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 57-50, 80-74, 101-88