Παρτίζαν-Μπασκόνια 83-65: Την “εκτέλεσε” με τρίποντα! (hls)

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την Παρτίζαν, η οποία επικράτησε της Μπασκόνια στο Βελιγράδι σημειώνοντας την 9η νίκη της σε 19 παιχνίδια. Τρίτη σερί ήττα για τους Βάσκους!

Η Παρτίζαν είχε εκπληκτικά ποσοστά από τη γραμή των 6.75 (13/23 – 56.5%) με αποτέλεσμα να φτάσει σε μια άνετη νίκη κόντρα στη Μπασκόνια, της οποίας επιβλήθηκε 83-65 στο Βελιγράδι πετυχαίνοντας την 9η νίκη της σε 19 ματς.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτο σκόρερ τον Τριφούνοβιτς με 15, ενώ ακολούθησε με 13 ο Ιωάννης Παπαπέτρου που έκανε μια γεμάτη εμφάνιση με 2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Η Μπασκόνια είχε μόλις έναν παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων, τον Βάνια Μαρίνκοβιτς ο οποίος τελείωσε το ματς με 16 πόντους.

Το θετικό για την Παρτίζαν είναι πως υπερκάλυψε τη διαφορά από την ήττα στον πρώτο αγώνα στη έδρα των Βάσκων (103-96) και έτσι σε περίπτωση ισοβαθμίας θα είναι σε πλεονεκτική θέση.

Στο +12 με Παπαπέτρου!

Εκκωφαντική εκκίνηση στο ματς για την Παρτίζαν, η οποία με πρωταγωνιστή τον Ιωάννη Παπαπέτρου κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 12 πόντων. Σημαντική ήταν η συνεισφορά του Ιωάννη Παπαπέτρου, με τον πρώην άσσο του Παναθηναϊκού να έχει 10 πόντους με 2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 3 ασίστ. Τον Έλληνα άσο υποστήριξε σε απόδοση στην πρώτη περίοδο ο Ούρους Τριφούνοβιτς με 8 πόντους και 2/3 τρίποντα και 2/2 βολές.

Έφτασε στο +19, έκλεισε στο +11

Η εντυπωσιακή εκκίνηση της Παρτίζαν στο ματς με τη Μπασκόνια συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο όπου η διαφορά στο 15′ είχε φτάσει και τους 19 πόντους για την ομάδα του Ομπράντοβιτς. Σε αυτό το σημείο άρχισε να βγάζουν αντίδραση οι Βάσκοι που με καλή άμυνα κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 11 πόντους. Η Παρτίζαν έκλεισε το ημίχρονο με 8/13 δίποντα (61.5%), 8/13 τρίποντα (61/5%) και 7/8 βολές (87.5%). Για τους γηπεδούχους διψήφιος στο πρώτο μέρος ήταν μόνο ο Παπαπέτρου με 10 πόντους, ενώ για τη Μπασκόνια ο Μαρίνκοβιτς με 11 πόντους και 3/7 τρίποντα.

Πάλεψε η Μπασκόνια, αλλά στο τέλος η διαφορά εκτοξεύθηκε ξανά

Η καλή άμυνα των Βάσκων συνεχίστηκε και στην έναρξη της τρίτης περιόδου, όπου η Παρτίζαν πέτυχε μόλις δύο πόντους σε τέσσερα λεπτά και σε συνδυασμό με τους επτά που πρόσφερε η επίθεσή της η διαφορά έπεσε στους έξι πόντους στο 24′ (49-43). Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως η ομάδα του Ομπράντοβιτς συνήλθε επαναφέροντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων +13 στο 26′ για να κλείσει η τρίτη περίοδος στο +17 για τους Σέρβους, καθώς η Μπασκόνια στα τελευταία 2:15 έβαλε μόλις δύο πόντους (67-50)

Επιβεβαίωσε την κυριαρχία της

Η αντίδραση που έψαχνε η Μπασκόνια δεν βγήκε ποτέ με την Παρτίζαν να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι και να φτάνει τη διαφορά μέχρι και στους 21 πόντους (80-59 2:15 πριν το φινάλε) για να κλείσει τελικά το ματς στο +18 που αποτύπωσε πλήρως την ανωτερότητα της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.