Αναντολού Εφές-Βιλερμπάν 78-72: Τα χρειάστηκε, αλλά είχε Μίτσιτς (hls)

Η Αναντολού Εφές νίκησε με 78-72 την Βιλερμπάν στο «Σιναν Ερντέμ» για την 17η αγωνιστική της Euroleague.

Μια νίκη που ήρθε στο τελευταίο πεντάλεπτο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βασίλιε Μίτσιτς ο οποίος ηγήθηκε της αντεπίθεσης.
Κι αυτό γιατί η Βιλερμπάν παίζοντας με κοντά σχήματα είχε τον έλεγχο του ρυθμού και την πρωτοπορία στο σκορ για 35 λεπτά. Με ηγέτη τον Ντε Κολό, εξαιρετική άμυνα, εγκλώβισε την Εφές και προηγήθηκε και με 11 πόντους (36-47). Έφυγε με 8 πόντους (58-66) στο τέταρτο δεκάλεπτο και 65-68 με κάρφωμα του Πονς στο 35’. Στην συνέχεια όμως δεν άντεξε την πίεση των γηπεδούχων, δεν βρήκε σκορ κι έκανε πολλά λάθη που πλήρωσε.
Με Μίτσιτς και Κλάϊμπερν δέχτηκε ένα σερί 11-0 και το σκορ πήγε στο 76-68, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στο ματς.
Για την Εφές, Μίτσιτς 22π., (3/5δ., 5/8τρ., 2 ασίστ), Κλάϊμπερν 15π. (9/12β.), Μπομπουά 13π., Μπράϊαντ 10π., ενώ για την Βιλερμπάν, Ντε Κολό 12π. 4 ασίστ, Λάϊτι 12π..Φαλ 10π., 6ρ.