Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 90-79: Άλμα τετράδας (hls)

Η Μπασκόνια, επικράτησε εντός έδρας, της Βίρτους για την 15η αγωνιστική της Euroleague.

Η Μπασκόνια συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στην Ευρωλίγκα και πανηγύρισε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη!

Οι γηπεδούχοι με τη νίκη κόντρα στην Βίρτους με 90-79 βρέθηκαν στην τετράδα της βαθμολογίας και παράλληλα έβαλαν τέλος στο νικηφόρο σερί των Ιταλών που μετρούσαν δύο νίκες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να πάρουν σημαντική διαφορά με την Μπασκόνια να κλείνει στο +3 17-14.

Στην δεύτερη,η Μπασκόνια ανέβασε την απόδοσή της, έφερε τη διαφορά ακόμη και στους +16 (43-27) και το τέλος αυτής, την βρήκε να προηγείται με +14 (45-31)

Η Μπασκόνια είχε 12/18 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 6/7 βολές, 19 ριμπάουντ, 15 ασίστ και 8 λάθη. Αντίθετα η Βίρτους σούταρε με μόλις 27% στα δίποντα έχοντας 6/22 σουτ, ενώ είχε επίσης 5/17 τρίποντα 12-9 ριμπάουντ αλλά μόλις 7 ασίστ για 8 λάθη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Βάσκοι κατάφεραν να διατηρήσουν την απόσταση που δημιούργησαν στην δεύτερη περίοδο ενώ έκαναν και το +2- 63-43. Η Βίρτους στην τελευταία περίοδο πάλεψε μείωσε τη διαφορά ακόμη και στους 6 (78-72) όμως οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 90-79.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Βάνια Μαρίνκοβιτς με 22 πόντους, ενώ από τους Ιταλούς πάλεψαν οι Μάρκο Μπελινέλι (15π.) και Τορνικέ Σενγκέλια (15π.).

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 45-31, 63-51, 90-79