Παναθηναϊκός – Μπολόνια 88-85 (76-76 καν. διαρκ.): “Μαχητές” οι Πράσινοι στο “θρίλερ” του ΟΑΚΑ (hls)

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στην παράταση, ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 88-85 (76-76 η κανονική διάρκεια) την Μπολόνια στο ΟΑΚΑ και πέτυχε την τρίτη του νίκη στη φετινή Euroleague.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στην παράταση, ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 88-85 (76-76 η κανονική διάρκεια) την Μπολόνια στο ΟΑΚΑ, ανατρέποντας διαφορά δέκα πόντων και πέτυχε την τρίτη του νίκη στη φετινή Euroleague. Εξαιρετικός ο Γουίλιαμς με 26 πόντους, μεγάλο ματς έκανε ο Γουόλτερς (18 πόντοι), καθοριστικός στο φινάλε ο Μπέικον (14 πόντοι).

“Άκυρη” εκκίνηση

Δίχως ενέργεια και “φλόγα” μπήκαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού στο παρκέ του ΟΑΚΑ απέναντι στην ορεξάτη Μπολόνια, η οποία κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της στην πρώτη περίοδο και να αποκτήσει μια σημαντική διαφορά εννέα πόντων (21-12) στο τέλος αυτής.

Ο Παναθηναϊκός σκόραρε με το… σταγονόμετρο, είχε προβλήματα στην περιφερειακή του άμυνα, ενώ ο Χάκετ (8 πόντοι) έκανε “ζημιά” στο Τριφύλλι.

“Ξύπνησε” από το… λήθαργο

Η εικόνα του αγώνα δεν ήταν διαφορετική στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Η Μπολόνια διατήρησε τη σημαντική της διαφορά, έφτασε να προηγείται ακόμα και με 10 πόντους (27-17), ωστόσο ο… διακόπτης γύρισε για τους Πράσινους μετά από ένα τρίποντο του Μπέικον. το Τριφύλλι βελτίωσε την άμυνα του, βρήκε λύσεις στην επίθεση (κάποια στιγμή είχε 1/11 δίποντα), έφτασε το ματς στους δύο πόντους (30-28) και πήγε στα αποδυτήρια βλέποντας την Μπολόνια να διατηρεί προβάδισμα τριών πόντων (41-38).

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος ήταν ο Γουόλτερς (10 πόντοι), ενώ εννέα σημείωσε ο Μπέικον.

Ο Παναθηναϊκός απέκτησε ρυθμό, κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα, πρόσθεσε άγχος και πίεση στους φιλοξενούμενους.

Οι Ιταλοί “έτρεξαν” το δικό τους σερί και μπόρεσαν να μειώσουν τη διαφορά στον ένα πόντο (74-73) στα δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ενώ ένα τρίποντο του Τεόντοσιτς στο 01:22 έφερε τη Μπολόνια μπροστά στο σκορ (76-74).

Ο Λι ισοφάρισε σε 76-76 στα 11 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, οι Ιταλοί έχασαν τη μπάλα στην τελευταία επίθεση και το ματς πήγε στην παράταση.

Καθοριστικός ο Μπέικον

Πόντο – πόντο πήγε το παιχνίδι στην παράταση, η κόπωση έκανε την εμφάνιση της και η Μπολόνια με ένα σερί 5-0 και τρίποντο του Χάκετ πήρε προβάδισμα τριών πόντων (83-80) ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε με καλάθι και φάουλ του Μπέικον (83-83) και με ένα απίθανο τρίποντο του συγκλονιστικού Γουίλιαμς πήρε προβάδισμα ενός πόντου (86-85). Ο Μπέικον ήταν ψύχραιμος στις βολές που κέρδισε και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 88-85 μετά από ένα δραματικό παιχνίδι.

Παναθηναϊκός – Μπολόνια 88-85 παράταση (76-76 καν. διαρκ.)

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76, 88-85 (παράταση)

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 18, Λι 15, Παπαγιάννης 2, Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 26, Γ. Καλαϊτζάκης 1, Μπέικον 14, Πονίτκα2 , Γκουντάιτις 10

Μπολόνια (Σκαριόλο): Κορντινιέ, Παγιόλα 2, Μπακό 2, Τζαϊτέ 20, Λούντμπεργκ 14, Χάκετ 11, Μίκι 5, Γουίμς, Οτζελέγε 19, Τεόντοσιτς 12