Ολυμπιακός-Βαλένθια 82-83: Ηττα σε δικό του παιχνίδι, φωνάζει για την τελευταία φάση (hls)

Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να “καθαρίσει” το παιχνίδι, δεν το έκανε όμως-Η Βαλένθια πέρασε μπροστά στο σκορ με τρεις βολές του Τζόουνς στα 3’’ πριν το τέλος

Ο Ολυμπιακός γνώρισε τη δεύτερη σερί ήττα (μετά το παιχνίδι με τη Μονακό) καθώς έχασε από τη Βαλένθια στο Σ.Ε.Φ. με 83-82. Φωνάζει για την τελευταία φάση για φάουλ που δεν δόθηκε από τους διαιτητές. Ηταν ένα παιχνίδι που ο Ολυμπιακός το έλεγχε. Είχε και διαφορά στο +16 που την έχασε μέσα σε ένα τρίλεπτο. Στο τέλος, στις βολές, η Βαλένθια ήταν πιο εύστοχη.

ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Αρχή με +9 για τον Ολυμπιακό

Ο Ουμπιακός πήγε γρήγορα ένα προβάδισμα +7, με 10-3 (στο 3’), χάρη σε δύο καλάθια του Φαλ και στα τρίποντα του Βεζένκοφ και του Γουόκαπ. Και μετά από τεσσεράμιση λεπτά παιχνιδιού πήγε και στο  +9 (14-5) με το καλάθι του ΜακΚίσικ κι ενώ προηγήθηκε εκπληκτική τάπα του Παπανικολάου στον Πρέπελιτς. Η Βαλένθια έμεινε στο κυνήγι του Ολυμπιακού με τα τρίποντα.

Ο Τζόουνς με τρίποντο, έκανε το 18-14, η Βαλένθια είχε 4/5 τρίποντα και έτσι προσπαθούσε να ακολουθήσει στο σκορ τον Ολυμπιακό και λίγο μετά 20-17 με τρίποντο από τον Πρέπελιτς για το 5/6 τρίποντα στα 3’26’’ πριν το τέλος της περιόδου.

Με 28-22 στην α’ περίοδο

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός άρχισε με Κάνααν, Σλούκας, Λαρεντζάκη, Πίτερς και Μπλακ. Ο Ολυμπιακός πήγε πάλι στο +9 με καλάθι του Βεζένκοφ για το 26-17  στο 9’, στο +9 (28-19) με καλάθι του Γουόκαπ και στα 28” πριν το τέλος της περιόδου. Ο Ολυμπιακός είχε την τελευταία επίθεση, στα 5’’, η Βαλένθια έκλεψε την μπάλα και ο Ράντεμπο έκανε το 28-22 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου

Δυναμώνει η άμυνα, πάει στο +13

Η διαφορά ήταν στο+9 και στην αρχή της δεύτερης περιόδου με το καλάθι του Σλούκα, 33-24 στο 12’. Ο Ολυμπιακός έπαιζε εξαιρετική άμυνα, η Βαλένθια είχε μόνο ένα εύστοχο σουτ στα 4 πρώτα λεπτά της περιόδου. Τρίποντο από τον Κάνααν και ο Ολυμπιακός στο +10, 36-26, στα 6’18” πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με τρίποντο του Πίτερς, ο Ολυμπιακός πάει στο +11, 39-28 στο 16’. Πάλι στο +11, 41-30, στα 2’29” πριν το τέλος του ημιχρόνου, με Βεζένκοφ. Πάλι στο +11 στο 1’25’’ πριν το τέλος με 2/2 βολές του Σλούκα. Πάλι ο Σλούκας για το +13 (45-32) στα 46” πριν το τέλος και το ημίχρονο κλείνει με καλάθι του Βεζένκοφ και 47-34.

Το+16 που έγινε +4

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τρίποντο από τον Ντούμπλιεβιτς, ακολούθησαν καλάθια από τον Φαλ και τον Βεζένκοφ και 51-37, στο +14. Η διαφορά ανέβαινε κι άλλο, με τον Φαλ να κάνει το 53-37, φθάνοντας στη μεγαλύτερη τιμή της, στο +16. Η Βαλένθια έκανε ένα σερί 10-0 μέσα σε ένα δίλεπτο. Νέο τρίποντο από τον Ντούμπλιεβιτς, κάρφωμα στην επόμενη επίθεση από τον Γουέμπ και τρίποντο από τον Πρέπελιτς, το σκορ έγινε 53-47,  στα 6’13” πριν το τέλος της περιόδου. Ο Ολυμπιακός δεν έβγαλε αντίδραση (μόνο ένα τρίποντο του Παπανικολάου) και η Βαλένθια μείωσε και το πήγε στο -4 (56-52 στο 26’) με τρίποντο του Χάρπερ και δίποντο του Ντούμπλιεβιτς.

Μπροστάρης ο Παπανικολάου

Σε εκείνο το σημείο που ο Ολυμπιακός έψαχνε λύσεις, ο αρχηγός του, ο Κώστας Παπανικολάου ήταν καταλυτικός. Εβαλε δύο τρίποντα, πήρε ένα καθοριστικό ρημπάουντ και έδωσε το σύνθημα. Το σκορ πήγε στο 61-52 με βολές του Γουόκαπ στα 3’21’’ πριν το τέλος της περιόδου και 63-54 με Βεζένκοφ στο 1’47’’ πριν το τέλος. Ασίστ ο Παπανικολάου για τρίποντο του Γουόκαπ και 66-56 στο 29’. Νέο τρίποντο από τον Παπανικολάου, έχει τρία τρίποντα στην τρίτη περίοδο και 69-56 στα 33” πριν το τέλος. Η τρίτη περίοδος κλείνει με καλάθι του Σλούκα και 71-58.

Η ενέργεια του αρχηγού

Με τους πόντους και την ενέργεια που έδωσε ο Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός έκλεισε την τρίτη περίοδο, στο +13 (71-58) από το -4 που βρέθηκε η Βαλένθια στο 56-52 στο 26’.

Φινάλε με λεπτές ισορροπίες

Ο Ολυμπιακός στο 77-67 (με καλάθι του Μπλακ) είχε τη διαφορά σε διψήφια τιμή. Η Βαλένθια πλησίασε με τρίποντο του Τζόουνς, 77-70, στο 34’. Με το σκορ στο 79-72 μπήκε το παιχνίδι στο τελευταίο πεντάλεπτο. Με Ντούμπλιεβτς η Βαλένθια έκανε το 79-74 στα 3’12” πριν το τέλος. Νέο τρίποντο από τον Τζόουνς για το 80-77, στα 2’20” πριν το τέλος. Καλάθι από τον Γουέμπ και με το σκορ στο 80-79, μπαίνει το παιχνίδι στο τελευταίο λεπτό. Ο Ολυμπιακός είχε “κολλήσει” στην επίθεση στους 80 πόντους.

Η άμυνα του Βεζένκοφ

Εκπληκτική άμυνα του Βεζένκοφ και κλέψιμο στα 25” πριν το τέλος. Το παιχνίδι πάει στις βολές. Ο Σλούκας βάζει τη μία από τις 2 βολές και με το σκορ στο 81-79 στα 14’’ πριν το τέλος, οι ομάδες πήγαν στο time out. Μετά το time out, δύο γρήγορα φάουλ του Ολυμπιακού, έδειξαν στην πράξη ότι ο Μπαρτζώκας ήθελε να στείλει τη Βαλένθια στις βολές για να μην την αφήσει να έχει την μπάλα δικιά της μέχρι το τέλος. Ο Τζόουνς βάζει μία βολή στις 2, με το σκορ στο 81-80, στα 11” οι δύο ομάδες πηγαίνουν σε νέο time out.

Οι 3 βολές του Τζόουνς

Η Βαλένθια κάνει φάουλ στον Σλούκα στα 10’’ πριν το τέλος. Ο Σλούκας ευστοχεί στη μία,  με το σκορ στο 82-80. Οι διαιτητές, στην επίθεση της Βαλένθια, έδωσαν φάουλ για τρεις βολές του Βεζένκοφ πάνω στον Τζόουνς, βλέπουν τη φάση και μένουν στην απόφαση, για τρεις βολές, στα 3” πριν το τέλος. Ο Τζόουνς με 3/3 βολές κάνει το 82-83, δίνει για δεύτερη φορά το προβάδισμα στη Βαλένθια στα 3” πριν το τέλος. Ο Ολυμπιακός στην τελευταία επίθεση διαμαρτύρεται έντονα για φάουλ, οι διαιτητές δεν έδωσαν κάτι, η Βαλένθια πήρε τη νίκη.