Μπασκόνια-Ερυθρός Αστέρας 92-75: Το 3/3 με show Χάουαρντ (hls)

Η Μπασκόνια με 30π. από τον Χάουαρντ νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα που ήταν μπροστά στο ημίχρονο

Εκπληκτικός ήταν ο Μάρκους Χάουαρντ σε ένα ακόμη παιχνίδι. Μετά τους 33π. που πέτυχε την προηγούμενη αγωνιστική απέναντι στην Παρτίζαν, πέτυχε 30π. απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα με 7 τρίποντα.

Η Μπασκόνια με βελτιωμένο δεύτερο ημίχρονο έκανε το 3/3 και μετά τη Βαλένθια και την Παρτίζαν, νίκησε και τον Ερυθρό Αστέρα.

ΤΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Οι νικητές μπορεί στο α’ μέρος να είχαν μόνο τον Χάουαρντ στο σκοράρισμα, στο δεύτερο ημίχρονο όμως είχαν και Χόμες και Τόμπσον και Μαρίνκοβιτς

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν η ομάδα που είχε το προβάδισμα στο α’ μέρος, στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Ηθελε να παίξει πολύ με τους ψηλούς και στο ημίχρονο (42-47 μπροστά ο Ερυθρός Αστέρας) ο Μίτροβιτς (13 π.) και ο Μπέντιλ (10 π.) είχαν δώσει σύνολο 23 π. και 8 ρημπάουντ.

Σε αυτό το διάστημα, του πρώτου ημιχρόνου, από την πλευρά της Μπασκόνια ήταν ο Χάουαρντ ο κύριος εκφραστής της ισπανικής ομάδας στο σκοράρισμα με 19 πόντους (4/8 τρίποντα) και χωρίς να υπάρχει κανείς άλλος από την Μπασκόνια με διψήφιο αριθμό πόντων.

Στην πρώτη περίοδο, ο Ερυθρός Αστέρας πήρε διαφορά μέχρι και στο +7 (17-24) στο 8’ με τρίποντο του Ντόμπριτς. Ενα σερί 6-0 με πόντους του Χάουαρντ, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 23-24.

Στη δεύτερη περίοδο, η Μπασκόνια πήρε ένα ισχνό προβάδισμα (31-29 στο 12’, 40-38 στο 16’) με τον Ερυθρό Αστέρα πάντως να είναι και πάλι αυτός που κυρίως ήταν μπροστά και να κλείνει το ημίχρονο με το +5, 42-47.

Στην τρίτη περίοδο, η Μπασκόνια βρήκε σκοράρισμα από τον Χόμες. Σε αυτή την περίοδο πέτυχε τρία τρίποντα και με ένα από αυτά, η Μπασκόνια βρέθηκε στο +6 (59-53) στο 1’21’’ πριν το τέλος της περιόδου με τον Ερυθρό Αστέρα (με Μίτροβιτς και Ντόμπριτς) να κλείνει το δεκάλεπτο με 59-57.

Η Μπασκόνια με την ψυχολογία ανεβασμένη μετά την καλή τρίτη περίοδο που έκανε, ήταν καλύτερη και στην τέταρτη περίοδο. Ο Τόμπσον έδωσε αυτός με τη σειρά του πόντους στην ισπανική ομάδα όπως και ο Μαρίνκοβιτς. Με ένα δικό του καλάθι η διαφορά πήγε στο +8 (70-62) στο 33’. Η Μπασκόνια πήγε και στο +11 (75-64) με τρίποντο του Χάουαρντ

Ο Ερυθρός Αστέρας με 8 πόντους του Πετρούσεφ προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ (78-72 στο 37’) αλλά ο Χάουαρντ με ένα ακόμη τρίποντο έκανε το 83-72, στα 2’19’’ πριν το τέλος. Ενα ακόμη δικό του τρίποντο διαμόρφωσε το 92-75 για τη νίκη της Μπασκόνια.