Αναντολού Εφές – Ερ. Αστέρας 72-59: «Επαγγελματική» νίκη για τους πρωταθλητές (hls)

Τα δύσκολα που έβαλε στην Εφές ο Αστέρας κράτησαν μόλις για 20 λεπτά και οι δις πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν καλό ποδαρικό στη νέα σεζόν μπροστά στο κοινό τους.

Το τελικό 72-59 ήταν αποτέλεσμα ενός εξαιρετικού δεύτερου μέρους και της αφύπνισης του Βασίλιε Μίτσιτς.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Η Εφές μπήκε νωχελικά στον αγώνα, έκανε 4,5 ολόκληρα λεπτά να πετύχει το πρώτο καλάθι της νέας σεζόν και ο Μίτσιτς ξεκίνησε με 0/3 σουτ και δύο γρήγορα φάουλ.

Μπομπουά και Κλάιμπερν ήταν αρκετοί όμως για να τα βγάλουν πέρα με τη σκληρή άμυνα και τον αργό ρυθμό που επέβαλλε ο Αστέρας και να φέρουν μπροστά τους γηπεδούχους στην ανάπαυλα με 35-34.

Στο δεύτερο μέρος η Εφές με τον Μίτσιτς να αλλάζει τον ρυθμό του αγώνα πήρε το πάνω χέρι, άνοιξε ταχύτητα, βρήκε πόντους στο ανοιχτό γήπεδο κιαι άρχισε μεθοδικά να ανεβάζει τη διαφορά φτάνοντας σε μια ”επαγγελματική” νίκη.

ΕΦΕΣ: Μπομπουά 10, Μπράιαντ 4, Κλάιμπερν 19, Αρνά, Τουντσέρ, Πλάις 2, Μίτισιτς 16, Εμ’Μπαιά 6, Πολονάρα 5, Ζίζιτς 6, Ντάνστον 4.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Λαζάρεβιτς 6, Ανταμς 9, Μίτροβιτς 3, Λάζιτς 5,Μάρτιν 8, Ιβάνοβιτς 9, Μάρκοβιτς, Πετρούσεφ 6, Τόπιτς, Μπέντιλ 13.