Αρμάνι Μιλάνο-Αναντολού Εφές 73-66: Ισοφάρισε τη σειρά και τώρα… Κωνσταντινούπολη (hls)

Η Αρμάνι Μιλάνο ισοφάρισε τη σειρά (1-1) με την Αναντολού Εφές, παρά τα προβλήματα τραυματισμών οι Ιταλοί νίκησαν με 73-66 και ταξιδεύουν στην Κωνσταντινούπολη με ανεβασμένη ψυχολογία. άλλη ψυχολογία.

Πολλά τα προβλήματα για την Αρμάνι Μιλάνο, η οποία έχασε τους Σέρχιο Ροντρίγκεθ και Μάλκολμ Ντιλέινι, όμως κατάφερε να φέρει τη σειρά στο 1-1 με την Αναντολού Εφές. Θα ταξιδέψει στην Πόλη και θα παλέψει και το εισιτήριο του Φάιναλ-Φορ, κόντρα στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Η Αναντολού Εφές μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση με την Αρμάνι Μιλάνο, αντίθετα οι Ιταλοί ήταν κακοί μέχρι τη μέση του πρώτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματα τους και πήγαν στα αποδυτήρια με buzzer beater του Σαβόν Σιλντς για το 33-33. Η Αρμάνι Μιλάνο επέστρεψε από την ανάπαυλα και κατάφερε να φτάσει τη διάφορα στο +10 (53-43), όμως η Πρωταθλήτρια και με τους ΛάρκινΜίτσιτς, οι οποίοι ηγήθηκαν της κατάστασης η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στον πόντο (53-52).

Η νίκη των Ιταλών κρίθηκε στις λεπτομέρειες και με 73-66 ισοφάρισε τη σειρά, παρά τα πολλά αγωνιστικά προβλήματα. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο παιχνίδι τραυματίστηκε ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ στον αστράγαλο και ο Μάλκολμ Ντιλέινι στα πλευρά.

Οι διαιτητές: Πουκλ Λάτισεβς Πάντερ.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 33-33, 53-52, 73-66.