Άλμπα Βερολίνου-Παναθηναϊκός 87-78: Τρύπια άμυνα, αγωνία για Νέντοβιτς (hls)

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την κακή αμυντική του επίδοση απέναντι στην Άλμπα, ενώ ο Νεμάνια Νέντοβιτς έφυγε τραυματίας από το παιχνίδι, κάνοντας του "πράσινους" να αγωνιούν

Τα πολλά λάθη, η τρύπια άμυνά του και το γεγονός ότι δεν είχε δεύτερο παίκτη μετά το Νεμάνια Νέντοβιτς να τραβήξει το σκορ οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στην ήττα από την Άλμπα στο Βερολίνο με σκορ 87-78, στο εξ αναβολής παιχνίδι για τη 19η αγωνιστική της Euroleague. Ο Σέρβος γκαρντ, πάντως, στο τέλος έκανε τους “πράσινους” να καρδιοχτυπήσουν, καθώς τραυματίστηκε στο πόδι.

Ο τραυματισμός του Νέντοβιτς ήταν χειρότερο για τον Παναθηναϊκό από την ήττα αυτή καθεαυτή (αν και ποτέ μια ήττα δεν είναι καλή), μιας και το παιχνίδι ήταν βαθμολογικό αδιάφορο -το ίδιο και για την Άλμπα, βεβαίως, καθώς κι αυτή έχει αποκλειστεί από τα πλέι οφ. Ο Σέρβος θα κάνει εξετάσεις στο Βερολίνο για να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς στο πόδι, την οποία έπαθε στα 3′:09” πριν το τέλος του αγώνα, όταν προσγειώθηκε σε πόδι αντιπάλου μετά από άλμα. Νεότερα επ’ αυτού αύριο (7/4), ενώ δεν θα ακολουθήσει τους “πράσινους” στην Κωνσταντινούπολη για τον αγώνα με τη Φενέρ.

Θυμηθείτε εδώ το match center του αγώνα

Δείτε εδώ τα high lights της αναμέτρησης

Κρύο-ζεστό πρώτο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο παιχνίδι και μέχρι το πρώτο πεντάλεπτο ήταν μέσα στο σκορ (11-11). Η είσοδος του Κουμάντζε, όμως, έκανε την Άλμπα άλλη ομάδα κι έβγαλε τους “πράσινους” από τα νερά τους. Με 6 συνεχείς πόντους του τελευταίου στο δεύτερο πεντάλεπτο, η διαφορά ανέβηκε στο 25-13 (1′:33′ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου) και το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +15 (28-13), με τρίποντο του Μπλατ στο 1:03” πριν το τέλος. Αυτό το επί μέρους 17-2 σε αυτό το διάστημα, ουσιαστικά κυνήγησε τους “πράσινους” μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και σε πολύ μεγάλο βαθμό τα κατάφερε, αλλά στα ίσα δεν έφερε ποτέ το ματς. Τους “πράσινους” βοήθησαν δύο πράγματα σε αυτό το διάστημα: η άμυνα ζώνης και ο φρενήρης ρυθμός του Νέντοβιτς στην επίθεση! Με επί μέρους 19-7 από το 9:09” πριν το τέλος αυτής της περιόδου έως τα 3:30” πήγαν το σκορ από το 30-15 στο 37-34, με το Νέντοβιτς να βάζει από… παντού και με όποιον τρόπο ήθελε, αλλά ως εκεί. Η Άλμπα ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 8 (42-34) 1:44” πριν το τέλος, ο Παναθηναϊκός έκανε ξανά την προσπάθειά του, για να κλείσει τελικώς το ημίχρονο 44-40.

Είναι αξιοσημείωτο ότι ο Νέντοβιτς έκλεισε το ημίχρονο με 18 πόντους: 5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές. Συνολικά ο Παναθηναϊκός είχε 12/17 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 10/12 βολές, 12-0 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 λάθη και 2 τάπες. Η Άλμπα είχε μαζέψει 9 επιθετικά ριμπάουντ και 11 αμυντικά, είχε 11/22 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 7/7 βολές, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 λάθη και 1 τάπα.

Καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο και… τέλος

Το τρίτο δεκάλεπτο θύμισε πολύ το πρώτο, όταν η Άλμπα πήρε διαφορά 15 πόντων. Με μπροστάρηδες τους Λο και Ντέλοου και συμπαραστάτη τον Ζουσμάν, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από το τρίποντο και ανέβασαν και πάλι τη διαφορά. Πρώτα στο +7 (7:26” πριν το τέλος, 49-42), μετά στο +10 (52-42 στα 6:42” πριν το τέλος) και στη συνέχεια στο +14 (64-50 στα 2′:25” πριν το φινάλε). Τελικώς, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 69-55, βασιζόμενοι και στα επιθετικά ριμπάουντ, που μάζευαν σωρηδόν, αλλά και στα κλεψίματά τους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε για να κάνει την ύστατη προσπάθεια να γυρίσει το παιχνίδι, πήγε προς στιγμήν να μαζέψει τη διαφορά (71-61 στα 6′:29” πριν το τέλος του αγώνα), όμως, η Άλμπα δεν είχε διάθεση να αφήσει μια νίκη, που ήδη ένιωθε ότι είχε σφιχταγκαλιάσει. Ήρθε κι ο τραυματισμός του Νέντοβιτς στα 3:09” πριν τη λήξη και μπήκε το κερασάκι στην (κακοφτιαγμένη) “πράσινη” τούρτα… Η στατιστική στο φινάλε έγραψε ότι η Άλμπα είχε 16 επιθετικά ριμπάουντ συνολικά στο ματς και ο Παναθηναϊκός 15 λάθη. Στοιχεία, που συνέβαλαν τα μέγιστα για να διαμορφωθεί το τελικό 87-78.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 44-40, 69-55, 87-78