Παναθηναϊκός-Μακάμπι 83-95: Τον “πρόδωσε” η άμυνα του α’ μέρους (hls)

Ο Παναθηναϊκός, με Γουάιτ να προστίθεται τελευταία στιγμή στις απουσίες, έχασε από τη Μακάμπι που πήρε προβάδισμα για τη νίκη στο α’ μέρος, ειδικά στη β’ περίοδο με σκορ 20-32 σε εκείνο το διάστημα-Ρεκόρ από τον Λευτέρη Μαντζούκα με 11 πόντους

Ο Παναθηναϊκός είχε εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεσή του στο πρώτο ημίχρονο και πέτυχε 46 πόντους σε αυτό το διάστημα. Ήταν όμως και το διάστημα που η άμυνά του -ειδικά σε transition καταστάσεις- δεν ακολουθούσε και η Μακάμπι έβρισκε εύκολα καλάθια.

Η ισραηλινή ομάδα έκλεισε το πρώτο μέρος βάζοντας 55 πόντους και πάνω σε αυτή τη διαφορά “έχτισε” στη συνέχεια του αγώνα για να φτάσει στη νίκη. Είναι χαρακτηριστικό ότι στη δεύτερη περίοδο η Μακάμπι πέτυχε 32 πόντους απέναντι στους 20 του Παναθηναϊκού, σε εκείνο το διάστημα.

Ο Δημήτρης Πρίφτης είχε ξανά στη διάθεσή του τον Ιωάννη Παπαπέτρου, δεν είχε όμως τον Οκάρο Γουάιτ. Ο Γουάιτ, πριν από το παιχνίδι ένιωσε αδιαθεσία και με συμπτώματα ίωσης αποχώρησε από το ΟΑΚΑ.

Τα σερί των δύο ομάδων

Ο Παναθηναϊκός πήρε μια γρήγορη διαφορά στο +6, προηγήθηκε με  8-2, με τρίποντο του Έβανς. Οι Πράσινοι έμειναν χωρίς πόντο μετά για τρία λεπτά, διάστημα στο οποίο η Μακάμπι έκανε σε σερί 12-0 και προηγήθηκε 8-14 στα 4’35’’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Παναθηναϊκός μετά το time out που πήρε ο Πρίφτης επέστρεψε με 8-0 και προηγήθηκε με 16-14 στα 2’58’’ πριν το τέλος. Ο Παπαγιάννης ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός πήγε μέχρι και το +7, με τις 3/3 βολές του Κασελάκη, με το σκορ να είναι 24-17, στα 50’’ πριν το τέλος. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό με 26-23, με ένα απίθανο τρίποντο από τον Ζιβ που πέταξε την μπάλα κάτω από τη σέντρα και αυτή μπήκε στο καλάθι του Παναθηναϊκού.

Πήγε στο +8 ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στη δεύτερη περίοδο διατηρώντας τον καλό ρυθμό που είχε. Πήγε στο +8 με τρίποντο του Νέντοβιτς για το 35-27 στα 6’52” πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η Μακάμπι μείωσε σε 37-36, με καλάθι του Νάναλι στον αιφνιδιασμό. Ο Παναθηναϊκός είχε εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση αλλά δεν έχει την ίδια σταθερότητα στην άμυνα και αυτό δεν του επέτρεπε στο να διατηρήσει τις διαφορές που έπαιρνε. Αυτός ήταν και ο λόγος που η Μακάμπι βρέθηκε στο +4 (46-50) στο 1’22’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου και στο 46-53 στα 46’’ πριν το τέλος. Πριν κλείσει το ημίχρονο, Παπαγιάννης και Ρέινολντς, πήραν από μία τεχνική ποινή. Για τον Παπαγιάννη ήταν το τρίτο φάουλ και πήγε στον πάγκο.

Στο +9 η Μακάμπι

Η Μακάμπι έκλεισε το ημίχρονο με σερί 12-0 σε 2’28’’. Ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 46-43, στα 2’28’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου και το ημίχρονο έκλεισε με τη Μακάμπι να είναι στο +9, με 46-55.

Οι πόντοι του Μαντζούκα

Στη δεύτερη περίοδο, ο Λευτέρης Μαντζούκας, σημείωσε καθοριστικούς πόντους για τον Παναθηναϊκό. Μεταξύ άλλων, με 3/3 τρίποντα είχε 11 πόντους στο επτάλεπτο και ο Πρίφτης τον διατήρησε στην πεντάδα στο δεύτερο μέρος, χαρακτηριστικό της καλής του απόδοσης. Ο Πρίφτης τον διατήρησε στην πεντάδα και στο δεύτερο μέρος μέχρι να αποχωρήσει από το παιχνίδι, με 5 φάουλ στο 24’. Έπαιξε 18’05’’, σημείωσε 11 πόντους, με απόλυτη ευστοχία και έδωσε και 3 ασίστ.

Ο Μαντζούκας ήταν και ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο. Για τη Μακάμπι, πρώτος σκόρερ σε αυτό το διάστημα ήταν ο Ρέινολντς με 12 πόντους.

Βελτίωσε την άμυνα, αλλά

Ο Παναθηναϊκός κράτησε τη Μακάμπι χωρίς πόντο στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου μέρους. Από την άλλη όμως, ο Παναθηναϊκός σε αυτό το διάστημα, του τριλέπτου, πέτυχε μόνο τρεις πόντους. Ο Παναθηναϊκός παίζει καλύτερη άμυνα στο β’ μέρος αλλά δεν μπορεί να το εξαργυρώσει από τη στιγμή που η επίθεσή του δεν σκοράρει με τη συχνότητα του α’ μέρους.

Κλείνει με +12 η Μακάμπι

Η Μακάμπι πήγε στο +10, (49-59) στα 5’53” πριν το τέλος της περιόδου και 53-63, στα 3’32’’ με Ζίζιτς και 55-65 με Ζιβ στο 1’16’’ πριν το τέλος. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 58-70, προβάδισμα για τη Μακάμπι, με τρίποντο του ΝτιΜπαρτολομέο. Το +12 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι τότε στο παιχνίδι.

Από το +15, στο -5

Στην τέταρτη περίοδο, η Μακάμπι, με καλάθι του Έβανς, πήγε στο +15 (61-76) στα 8’41” πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και μείωσε σε 69-78, στο 33’ με καλάθι του Μέικον.

Νέο καλάθι από τον Νέντοβιτς και 71-78. Ο Νέντοβιτς είχε βρει ρυθμό και με τρίποντο έκανε το 74-79 στα 5’47” πριν το τέλος. Το -5 ήταν και η μικρότερη διαφορά που έφτασε ο Παναθηναϊκός.

Με καλάθι από τον Μέικον, το παιχνίδι μπήκε στο τελευταίο τετράλεπτο με τον Παναθηναϊκό να είναι στο -6, 77-83. Ο Γουίλιαμς βάζει τρίποντο για τη Μακάμπι για το 77-86. Το παιχνίδι μπήκε στο τελευταίο τρίλεπτο με +11 για τη Μακάμπι, 77-88, με καλάθι του Ρέινολντς. Η Μακάμπι είχε ξεκάθαρο προβάδισμα πια, έφτασε στη νίκη με 83-95.