Αρμάνι – Άλμπα 84-76: Δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε (hls)

Η Αρμάνι χρειάστηκε την τέταρτη περίοδο για να λυγίσει την αντίσταση της ανέτοιμης, αλλά μαχητικής Άλμπα χάρη στο εγκεφαλικό παιχνίδι του Τσάτσο Ροντρίγκεθ που με 9 ασίστ έφτασε τις 1.500 στην Ευρωλίγκα.

Οι Βερολινέζοι είχαν να παίξουν αγώνα στην Ευρωλίγκα από τις 22 Δεκεμβρίου, όμως αποδείχτηκαν κακός μπελάς για την Αρμάνι για 30 λεπτά (22-24, 38-40, 60-59). Με τον Ντιλέινι αναποτελεσματικό και χωρίς δεύτερο πόλο στην επίθεση εκτός του Ντατόμε, η ομάδα του Μεσίνα δεν κατάφερνε να πάρει διαφορά απέναντι στους Βερολινέζους, το αντίθετο μάλιστα. Με τον Λο να τους κρατά όρθιους στο πρώτο ημίχρονο με 13 πόντους και πολλούς να βοηθούν από λίγο, το ματς ήταν συζητήσιμο για 30 λεπτά.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι κουράστηκαν και υποτάχθηκαν φυσιολογικά στην επιθετική άμυνα των γηπεδούχων και στην μαεστρία του Τσάτσο Ροντρίγκεθ που καθοδήγησε την ομάδα του με διαδοχικές ασίστ. Για τους νικητές ο Ντατόμε είχε 15 πόντους, ο Χάινς 12, ο πολύτιμος Ρίτσι που άλλαξε το ρυθμό 10 και ο Μέλι άλλους 10.

Για την Άλμπα ο Λο είχε 13, ο Ζούσμαν 10 και ο Σίκμα 9 με 6 ασίστ. Ο Έρικσον έμεινε στους 4 πόντους με 0/4 τρίποντα.

Κάπως έτσι η Αρμάνι ανέβηκε σε ρεκόρ 12-6 και πλέον έχει μπροστά της το μεγάλο ματς με την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα.