Ρεάλ – Μπασκόνια 89-74: Ανώτερη σε όλα τα επίπεδα (vid)

Παρά τις απουσίες των Ταβάρες και Φερνάντεζ, η Ρεάλ μετέτρεψε σε απλή διαδικασία τον ισπανικό εμφύλιο με την Μπασκόνια την οποία και κέρδισε με 89-74.

Ο Γιαμπουσέλε ήταν κυρίαρχος σε όλο το πρώτο ημίχρονο, το οποίο αρκούσε στην βασίλισσα για να βρει διαφορές που άγγιξαν και τους 20 πόντους. Ο Γάλλος τελείωσε το ματς με 17 πόντους κι 8 ριμπάουντ, ενώ μαζί του επιβλητικός ήταν κι ο Ράντολφ που ολοκλήρωσε με double – double (13 π. και 12 ριμπ.). Η Μπασκόνια είχε τον Μπάλντγουιν να προσπαθεί μόνος του, αλλά κι αυτός όχι στο καλύτερο δυνατό του βράδυ και τίποτε άλλο. Παρόλα αυτά οι Βάσκοι έριξαν την διαφορά στην τελευταία περίοδο από τους 20 στους 11, αλλά μέχρι εκεί. Η Ρεάλ δεν πανικοβλήθηκε βρήκε λύσεις στην επίθεση κυρίως προϊόν καλών συνεργασιών και τελικά έφτασε στην 15η φετινή της νίκη.