Μπαρτσελόνα – Αρμάνι 73-75: Σπουδαίο διπλό στη ματσάρα του Παλάου (hls)

Καταλανοί και Λομβαρδοί ήταν φανερά επηρεασμένοι από την κορωνο-περιπέτεια (36 λάθη μαζί), όμως οι τελευταίοι βασίστηκαν στην προσωπικότητα των Ροντρίγκεθ και Ντιλέινι για να πάρουν τη νίκη.

Με αρκετούς απόντες ένθεν και ένθεν και ακόμα περισσότερους επηρεασμένους από τον κορωνοϊό, Αρμάνι και Μπαρτσελόνα ταλαιπωρήθηκαν μέχρι να βάλουν μαζί 28 πόντους στην πρώτη περίοδο (14-14), κάνοντας 11 λάθη σε αυτό το διάστημα. Οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν στον απίθανο Ροντρίγκεθ στο πρώτο μέρος (15π) για να πάρουν προβάδισμα έξι πόντων στην ανάπαυλα (28-34), αφού στην απέναντι πλευρά ο Χίγκινς δεν μπορούσε να σκοράρει και το τρίποντο δεν λειτουργούσε.

Στην τρίτη περίοδο ήταν η σειρά της Μπάρσα να αφηνιάσει: 26-13 επιμέρους με αδιανόητη αμυντική πίεση που παρέλυσε την Αρμάνι και απολαυστική την τετράδα Μίροτιτς-Κούριτς-Λαπροβίτολα-Γιοκουμπάιτις. Η διαφορά έφτασε ως τους 10 πόντους, 51-41, όμως ο Ντιλένι φρόντισε να κλείσει το δεκάλεπτο “μόνο” στο -7, 54-47.

Δείτε ΕΔΩ τα highlights του αγώνα

Το Μιλάνο είχε δυνάμεις για αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο. Βγάζοντας σπουδαίες άμυνες στο αρχικό τρίλεπτο και με τον Ντιλέινι να κινεί τα νήματα πέρασε μπροστά με 59-58 χάρη σε 12-4 επιμέρους. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε ντέρμπι ως το φινάλε, με τον Ροντρίγκεθ να επιστρέφει στο τελευταίο πεντάλεπτο δίπλα στον Ντιλέινι: το δίδυμο έκανε τη διαφορά. Ο Ισπανός σκόραρε για το 63-62, ο Αμερικανός για το 63-65 και η Αρμάνι απέκτησε παράσταση νίκης όταν ο Χοιλ έκανε το 65-70. Η Μπάρσα το πάλεε, μείωσε σε 70-71 με τον Κούριτς, όμως ο Ντιλέινι έβαλε το τεράστιο σουτ για το 70-74. Ο Μίροτιτς απάντησε στα 6΄΄ (73-74), ο Μέλι έχασε την πρώτη βολή, έβαλε τη δεύτερη… προσπαθώντας να τη χάσει (73-75), όμως το τρίποντο του Λαπροβίτολα ένα βήμα μπροστά από το κέντρο δεν βρήκε στόχο.