Μπανταλόνα-Ρεάλ 71-90: «Βασιλικό» δεύτερο ημίχρονο και ακόμα μία νίκη

Την 15η νίκη σε 16 ματς του ισπανικού πρωταθλήματος πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης καθώς πέρασε άνετα από την έδρα της Μπανταλόνα κερδίζοντας με 90-71.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επελαύνει στην ACB και φαίνεται ικανή να «κλειδώσει» την πρώτη θέση της κανονικής διάρκειας της σεζόν! Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πέρασε και από την έδρα της Μπανταλόνα (90-71) και έφτασε αισίως τις 15 νίκες σε 16 ματς.

Παράλληλα, εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την εντός έδρας ήττα της Μπαρτσελόνα από τη Μανρέσα, και την άφησε αρκετά πίσω της στην βαθμολογία.

Τίποτα δεν προμήνυε στο πρώτο ημίχρονο ότι η «Βασίλισσα» θα μετατρέψει το ματς σε πάρτι. Η Μπανταλόνα του κόουτς Ντουράν ήταν μονίμως μπροστά στο σκορ και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με έξι πόντους διαφορά (44-38).

Στην επανάληψη όμως όλα άλλαξαν και με πρωταγωνιστές τους δύο από τους τέσσερις Γάλλους της, η Ρεάλ έφτασε με άνεση στο ροζ φύλλο αγώνα. Συγκεκριμένα, ο Τομά Ερτέλ τελείωσε το ματς με 20 πόντους και 3 ασίστ, ενώ ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε πρόσθεσε 16 πόντους με εξαιρετικά ποσσοτά ευστοχίας.

Για την Μπανταλόνα, ο Άντε Τόμιτς σκόραρε 18 πόντους και κατέβασε 9 ριμπάουντ αλλά τα υπόλοιπα «όπλα» έμειναν χαμηλά παραγωγικά.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 44-38, 60-65, 71-90