Μπαρτσελόνα – Ούνιξ Καζάν 111-109: Βάφτηκε “μπλαουγκράνα” η ματσάρα (hls)

H Μπαρτσελόνα υποδέχτηκε την Ούνιξ Καζάν στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Euroleague σε έναν αγώνα ο οποίος είχε στγκλονιστική εξέλιξη και κρίθηκε στην παράταση με την νίκη να πηγαίνει στους γηπεδούχους με τελικό σκορ 111-109.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ήταν καλύτερη στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και με πολύ στεθερή επιθετική λειτουργία βρισκόταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και μάλιστα με μεγάλες διαφορές που έφτασαν και τους 20 πόντους. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα όμως η εικόνα του ματς άλλαξε.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά ανάγκασαν σε λάθη την Ούνιξ και με ένα επιμέρους σκορ 37-20 έστειλαν το ματς στην παράταση όπου και εκεί οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι μέχρι το φινάλε με τους “μπλαουγκράνα” τελικά να καταφέρνουν και να κάνουν την ολική ανατροπή.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μίροτιτς με 28 πόντους ενώ άλλους 24 πρόσθεσε ο Κούριτς ενώ στην άλλη πλευρά 27 πόντους σημείωσε ο Λορέντζο Μπράουν και 21 πόντους ο Τζον Μπράουν.