Ερ. Αστέρας – Μπάγερν 81-78: Με πάθος και τρίποντα

Ο Ερυθρός Αστέρας επέστρεψε στις νίκες με αντίπαλο την Μπάγερν την οποία κέρδισε μετά από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με 81-78.

Κάλινιτς εναντίον Λούτσιτς σημειώσατε άσσο, αφού ο παίκτης της σέρβικης ομάδας στην τελευταία περίοδο κι όχι μόνο, ήταν ασταμάτητος και κατάφερε να κερδίσει τον συμπατριώτη του που ολοκλήρωσε με 21 πόντους, αλλά χωρίς να σκοράρει στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η ατμόσφαιρα στο γήπεδο του Βελιγραδιου έδειξε να λύγισε στο τέλος της γερμανική ομάδα, η οποία για μεγάλο διάστημα αν και δεν πήρε ποτέ διαφορά ασφαλείας, έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση. Τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ της Μπάγερν και τα καλάθια με δεύτερη ευκαιρία που πέτυχε της έδωσαν σημαντικές λύσεις να βρίσκεται στο προβάδισμα. Στο τέλος όμως, το εκπληκτικό ποσοστό που είχε ο Ερυθρός Αστέρας πίσω από την γραμμή των 6,75 τον βοήθησε να πάρει κεφάλι στο σκορ, πάντα σε συνδιασμό με την σκληρή και πολυπρόσωπη άμυνά του.