Άλμπα – Αρμάνι 81-76: Συνεχίζεται η ιταλική κατρακύλα (hls)

Η Αρμάνι Μιλάνο υπέστη την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της στο Βερολίνο, πέφτοντας θύμα του εκτελεστή Έρικσον (21π, 5τριπ) και του εγκεφαλικού Σίκμα (9π, 7 ας).

Το ταξίδι στο Βερολίνο έμοιαζε ιδανική ευκαιρία για την ντεφορμέ Αρμάνι προκειμένου να επιστρέψει στις νίκες μετά από τρεις σερί ήττες, όμως η πραγματικότητα αποδείχτηκε διαφορετική.

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα

Με τους Μήτογλου, Ταρζούσκι εκτός και τον Μπέντιλ να κάνει ντεμπούτο, η ομάδα του Μεσίνα έχασε από το τρίλεπτο τον Μέλι με 2 φάουλ (και νωρίς στην δεύτερη περίοδο με 3) και δυσκολεύτηκε να ορίσει το ρυθμό του αγώνα. Η Αλμπα έπαιξε γρήγορα, προηγήθηκε 19-10 στην πρώτη περίοδο και παρότι οι Λομβαρδοί αντέδρασαν (28-27), οι Λο και Έρικσον έστειλαν την διαφορά στο +10 στην ανάπαυλα, 43-33.

Με τον Έρικσον να σκοράρει κατά ριπάς από μακριά και τον Σίκμα να ομορφαίνει το παιχνίδι με λέιζερ πάσες η διαφορά έφτασε τους 17(!) πόντους, 60-43. Ο Γκονζάλεθ απέσυρε Λο και Σίκμα για λόγους ξεκούρασης και η Αρμάνι αναθάρρησε. Μείωσε τη διαφορά στους 11 στο 30΄ με τον Σιλντς αιχμή του δόρατος και συνέχισε στην τέταρτη περίοδο μειώνοντας ως το 71-70 με κομβικό τον Χάινς σε άμυνα και επίθεση.

Εντούτοις η Άλμπα βρήκε λύσεις από το τρίποντο με τους Σίκμα και Ολίντε, η Αρμάνι τα έσπασε από μακριά (6/23 τρίποντα, 26%) και οι πρωτευουσιάνοι πανηγύρισαν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους και πέμπτη συνολικά, ανεβαίνοντας στο 5-8. Η Αρμάνι υποχώρησε στο 8-5.

Premier League
Η Premier League το κορυφαίο πρωτάθλημα του κόσμου για τις επόμενες 6 σεζόν είναι αποκλειστικά στο Novasports!