H Μπαρτσελόνα άλωσε την Πόλη! (hls)

Η άτυπη ρεβάνς του τελικού του φάιναλ φορ 5,5 μήνες μετά τον αγώνα της Κολωνίας εξελίχθηκε στο θρίλερ της χρονιάς.

Η Μπαρτσελόνα νίκησε στο Σινάν Ερντέμ με 95-93 την Εφές πανηγυρίζοντας μια νίκη που ήρθε σε ένα αγώνα που έπαιξε χωρίς Καλάθη, Χίγκινς και Αμπρίνες. Για 25 λεπτά η Εφές είχε βρει εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση της και κατάφερε να προηγηθεί με 57-45. Η Μπαρτσελόνα όμως βρήκε λύσεις κυρίως με περιφερειακά σουτ και με δύο τρίποντα του Σανλί και ένα του Σέρχι Μαρτίνεθ πέρασε μπροστά 58-72 με έξι λεπτά για το τέλος. Ο Μίτσιτς με τρίποντο στα 50΄΄ και ο Λάρκιν με δύο εύστοχες βολές ύστερα από αμφισβητούμενο φάουλ ανέτρεψαν το σκηνικό στο τελευταίο λεπτό και έστειλαν τον αγώνα στην παράταση (80-80). Παρά την αποβολή του Αταμάν με διπλή τεχνική ποινή 2’45” πριν το τέλος και το +7 για τη Μπαρτσελόνα οι γηπεδούχοι έμειναν ζωντανοί με τρίποντο του Μόερμαν στα 18”. Αλλά ο πρώην παίκτης τους Σερτάκ Σανλί που έκανε ρεκόρ καριέρας με 24 πόντους ήταν αυτός που έκρινε οριστικά και αμετάκλητα τον αγώνα με μια εύστοχη βολή στα 2΄΄.

Τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης.

ΕΦΕΣ: Λάρκιν 14, Μπομπουά 6, Μπράιαντ 2, Μόερμαν 16, Πλάις 13, Μίτσιτς 26, Αντερσον, Πετρούσεφ 4, Ντάνστον 2, Σίμον 10.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντέιβις 5, Σανλί 24, Μαρτίνεθ 5, Σμιτς 2, Χέις, Οριόλα 2, Λαπροβίτολα 14, Κούριτς 16, Γιοκουμπάιτις 9, Μίροτιτς 18, Καισέδο.