Μονακό – Βιλερμπάν 84-85: Φινάλε από τα λίγα… (hls)

Σε έναν από τους πιο συγκλονιστικούς αγώνες της σεζόν η Βιλερμπάν με σύνθεση ανάγκης λόγω των πολλών απουσιών της νίκησε με τρίποντο από κέντρο στην εκπνοή την Μονακό 85-84.

Ο Χάουαρντ ήταν μια ομάδα μόνος του σε όλο το παιχνίδι και τελικά ήταν αυτός που έκρινε και τον νικητή με μια ασύλληπτη τρίποντη βόμβα στην εκπνοή, σχεδόν από το κέντρο. Οι διαιτητές σπατάλησαν περίπου πέντε λεπτά στο instant replay προκειμένου να δουν αν το καλάθι ήταν εμπρόθεσμο, ή όχι, τελικά η ετυμηγορία τους έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Η Βιλερμπάν ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως, στην τελευταία περίοδο έμοιαζε να μένει από δυνάμεις κι η Μονακό μπήκε ξανά στο παιχνίδι. Μάλιστα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 84-82 2,9 πριν το φινάλε.

Ο Χάουανρτ έκανε λάθος στην επαναφορά αλλά αμέσως μπήκε στο παρκέ κι έκλεψε τη μπάλα πρόλαβε τον χρόνο και χάρισε μια τεράστια νίκη στην ομάδα του.