Bιλερμπάν-Μπαρτσελόνα 60-80: «Τάνγκο» του Λαμπροβίτολα και έννατη νίκη (hl)

Ο Λαμπροβίτολα πέτυχε 25 ποντους και 7 τρίποντα.

Ο Νίκολας Λαμπροβίτολα ήταν εντυπωσιακός στο τρίτο δεκάλεπτο σημειώνοντας 12 πόντους και οδήγησε την Μπαρτσελόνα στην νίκη κόντρα στην Βιλερμπάν (80-60) στο “Αστρομπαλ”, ισοβαθμώντας με την Ρεάλ στην βαθμολιγκιή κορυφή, ύστερα από 11 αγωνιστικές. Μετά την εντός έδρας νίκη επί της ΤΣΣΚΑ, η Μπαρτσελόνα πήγε στην Γαλλία και ήταν καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο (9-19), αλλά στο δεύτερο αιφνιδιάστηκε από τους γηπεδούχους που είχαν επιμέρους σκορ 9-19 και μείωσαν σε 28-31 στο τέλος του ημιχρόνου.

Δείτε εδώ τα στιγμιότυπα του αγώνα

Στην τρίτη περίοδο, ο Μίροτιτς πέτυχε προσωπικό σερί 8 πόντων, η Μπαρετσελόνα προηγήθηκε με διαφπρά 11 πόντων και στην συνέχεια, ο Λαμπροβίτολα έδωσε επιθετικό ρεσιτάλ. Η άμυνα της Μπάρτσα στόχευσε και περιόρισε τον Τζόουνς που σημείωσε 9 πόντους και κανέναν στην επανάληψη, ενώ αντίθετα ο Οκόμπο είχε 7 πόντους στο πρώτο 20σάλεπτο και τελείωσε με 17. Θετική παρουσία του Κώστα Αντετοκούνμπο.

Δεκάλεπτα: 9-19, 28-31, 47-62, 60-80