Φενέρμπαχτσε – Αρμάνι Μιλάνο 43-68: Καταιγιστική η ομάδα του Μεσίνα (hls)

Ένα εύκολο βράδυ είχε η ιταλική ομάδα στην Κωνσταντινούπολη και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα.

Η Φενέρμπαχτσε υποδέχτηκε την Αρμάνι Μιλάνο στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Euroleague με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν νικητές από την Κωνσταντινούπολη με τελικό σκορ 68-43

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα έκανε ένα εκπληκτικό ξεκίνημα στο ματς περιόρισε αλλά ταυτόχρονα εκμεταλλεύτηκε και την μεγάλη αστοχία του αντιπάλου του αποτέλεσμα να κλείσει την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 22-3 και ήδη μια μεγάλη διαφορά που θα έπρεπε να διαχειριστεί.

Οι γηπεδούχοι  προσπάθησαν να ανεβάσουν την απόδοση και την ψυχολογία τους ώστε να καταφέρουν να επιστρέψουν στο ματς και να βάλουν πίεση στην Αρμάνι, βελτιώθηκαν κάπως στο επιθετικό κομμάτι αλλά και  πάλι η απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες  να παραμένει  μεγάλη.

Στο τελευταίο κομμάτι  του αγώνα δεν γινόταν να αλλάξουν πολλά πράγματα  με τους φιλοξενούμενους να μένουν συγκεντρωμένοι και την διαφορά να ξεπερνά και τους τριάντα πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σίλντς και Ντατόμε με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα ενώ για Φενέρμπαχτσε  13 πόντους είχε ο Χένρι και 9 ο Βέσελι.