Άλμπα – Εφές 63-90: Περίπατος με ηγέτη Μίτσιτς (hls)

Με τον Βασίλιε Μίτσιτς να κάνει τα πάντα στην επίθεση, η Αναντολού Εφές συνέτριψε 90-63 της Άλμπα στο Βερολίνο και πανηγύρισε την τρίτη φετινή της νίκη στη Euroleague.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προβάλουν αντίσταση μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού από εκεί και πέρα η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πετούσε… φωτιές και θύμισε την ομάδα που πέρυσι κατέκτησε την Euroleague.

Ο Μίτσιτς ήταν εκείνος που έδειξε τον… δρόμο, ο Πλάις ακολούθησε σκοράροντας κατά ριπάς και η Αναντολού Εφές με επιμέρους σκορ 31-14 στη δεύτερη περίοδο, πήγε στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο με… αέρα 16 πόντων (35-51).

Οι Τούρκοι δεν άφησαν το πόδι από το… γκάζι ούτε στο δεύτερο μέρος, με τη διαφορά να αγγίζει τους 25 πόντους (42-67). Η Άλμπα δεν μπορούσε να ακολουθήσει, έκανε εύκολα λάθη και ως εκ τούτου είχε αφεθεί στις ορέξεις των παικτών του Αταμάν.

Δείτε ΕΔΩ τα highlights

Έτσι, μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτα, με την Εφές να συντηρεί τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και να φτάνει στη δεύτερη πιο ευρεία φετινή της νίκη στη διοργάνωση. Το πιο σημαντικό για την πρωταθλήτρια Ευρώπης, ωστόσο, είναι πως έβγαλε αντίδραση.

MVP ήταν ο Βασίλιε Μίτσιτς με 19 πόντους, 9 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και ισάριθμα λάθη. Ακολούθησε σε απόδοση ο εξαιρετικός Σίμον, ο οποίος πρόσθεσε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα. 16 πόντοι με 7/8 δίποντα και 8 ριμπάουντ από τον Πλάις.

Για την Άλμπα “διασώθηκαν” ο Ντα Σίλβα (13 π.), ο Λο (9π, 5 ασίστ) και ο Λάμερς (8 π., 3 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 35-51, 47-70, 63-90.