Μακάμπι-Παναθηναϊκός 77-73: Επική αντεπίθεση για να πάρει τη νίκη, αλλά… (vds)

Ο Παναθηναϊκός ήταν στο -20 στα 7’36’’ πριν το τέλος και τότε άρχισε μια τεράστια αντεπίθεση που τον έφερε μέχρι και το 75-73 στα 7’’ πριν το τέλος-Τον πλήγωσε στο πρώτο μέρος ο Νάναλι που έβαλε σε εκείνο το διάστημα 16 πόντους

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού στην τέταρτη περίοδο ήταν μεγάλη. Με τα τρίποντα του Γουάιτ, του Μέικον, το σκοράρισμα από τον Νέντοβιτς και τα τρίποντα του Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός πήγε να πάρει μια νίκη με επική αντεπίθεση. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τέλος και το σκορ ήταν 75-73 στα 7’’ πριν το τέλος, με το καλάθι του Μέικον. Με 2/2 βολές ο Γουίλμπεκιν η Μακάμπι πήρε τη νίκη.

Από το +20

Η Μακάμπι στα 7’36’’ πριν το τέλος του αγώνα ήταν στο +20, με 64-44. Η Μακάμπι είχε χτίσει διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, λόγω Νάναλι που σε εκείνο το διάστημα πέτυχε 16 πόντους. Η αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού ήταν η εξής: Πέρι, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Γουάιτ, Παπαγιάννης. Η Μακάμπι άρχισε το παιχνίδι με τους: Γουίλμπεκιν, Έβανς, Καλοϊάρο, Γουίλιαμς και Λεσόρ

Η είσοδος Νάναλι αλλάζει το παιχνίδι

Ο Νάναλι δεν ήταν στην αρχική πεντάδα, ήρθε όμως από τον πάγκο για τη Μακάμπι και άλλαξε τις ισορροπίες στην πρώτη περίοδο. Σε 5’32’’ που έπαιξε στην πρώτη περίοδο έβαλε 8 πόντους και ήταν ο βασικός λόγος για τον οποίον η Μακάμπι είχε προβάδισμα 19-13 στο τέλος της περιόδου. Πριν από αυτό, ο Παναθηναϊκός πήρε γρήγορους πόντους από τον Παπαπέτρου.

Στο 7′ η Μακάμπι με επιμέρους σκορ 8-2 πήρε προβάδισμα με 9-7.

Ντεμπούτο Φερέλ

Ο Πρίφτης στο 7’ έβαλε για πρώτη φορά στο παιχνίδι τον Φερέλ. Με δύο δικές του ασίστ (αιφνιδιασμός για Γουάιτ και λίγο μετά εξαιρετική πάσα στον Παπαγιάννη) ο Παναθηναϊκός πάει στο 11-13.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού όμως δεν μπορεί να σταματήσει τον Νάναλι. Με δικό του καλάθι, προβάδισμα για τη Μακάμπι με 15-13 με τη Μακάμπι να κλείνει την πρώτη περίοδο με σερί 8-0.

Με αύρα Νάναλι στο +12 Μακάμπι

Ο Νάναλι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Με 4 δικούς του πόντους, έφτασε τους 12 προσωπικούς, η Μακάμπι στο 12’ ήταν στο 23-16. Πρώτο καλάθι για τον Παναθηναϊκό, στη δεύτερη περίοδο από τον Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός έμεινε άποντος στα τρία πρώτα λεπτά τούτης της περιόδου. Ο Νάναλι με τρίποντο και φάουλ πήγε το σκορ στο 29-18 στα 6’36” πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τον Νάναλι να φτάνει τους 16 πόντους. Στα 3’52’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Ζίζιτς καρφώνει για το 33-21 και η Μακάμπι είναι στο +12. Το ημίχρονο κλείνει με τη Μακάμπι να προηγείται με 33-23 και τον Παπαπέτρου για τον Παναθηναϊκό να έχει πετύχει 9 πόντους

Η Μακάμπι ανεβάζει τη διαφορά

Η Μακάμπι στο πρώτο μέρος είχε 1/10 τρίποντα. Ο Γουίλιαμς πετυχαίνει τρίποντο στην αρχή του δεύτερου μέρους για το +13, 36-23 και λίγο μετά στο 38-25 με τον Ρέινολντς. Η Μακάμπι με Καλοϊάρο έφτασε και στο +15 (40-25) λίγο πριν τη συμπλήρωση τριών λεπτών παιχνιδιού στο δεύτερο μέρος. Ο Γουίλμπεκιν με τρίποντο έκανε το 43-25 στα 5’43’’ πριν το τέλος της περιόδου και η Μακάμπι πήγε στο +18. Ο Παναθηναϊκός ήταν γενικώς άστοχος.

Τα τρίποντα του Γουάιτ

Δύο τρίποντα από τον Γουάιτ (για το 43-28 και 46-31) όπως και ένα από τον Φερέλ (για το 49-34 στα 2’19’’ πριν το τέλος της περιόδου) δεν μπορούσαν από μόνα τους να φέρουν πιο κοντά τον Παναθηναϊκό. Η Μακάμπι πήγε στο +19 (53-34) με τον Ζίζιτς. Σε αυτό το διάστημα, στα 2’19” πριν το τέλος της περιόδου, ο Φέρελ ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 55-40 για τη Μακάμπι. Ο Γουάιτ σκόραρε για τον Παναθηναϊκό με τρίποντο στη λήξη.

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού

Με κάρφωμα του Σόρκιν η Μακάμπι πάει στο +20, 64–44, στα 7’36” πριν το τέλος του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός κάνει την αντεπίθεσή του. Στην αρχή της περιόδου, με καλάθι του Μέικον στο 31’ ήταν στο -13, πριν δηλαδή η Μακάμπι πάει στο +20.

Ο Παναθηναϊκός αρχίζει να μειώνει μετά το +20. Πάει στο -13 στα 5’19’’ πριν το τέλος, πάλι με σκορ από τον Μέικον. Τέταρτο τρίποντο για τον Γουάιτ στο παιχνίδι, 64-47, στα 5’52” πριν το τέλος. Με Νέντοβιτς μείωσε κι άλλο (64-54) στα 4’42’’ και πάλι με Νέντοβιτς για το 64-56 στο 36’, με τον Παναθηναϊκό να έχει επιμέρους σκορ 12-0.

Με τρίποντο από τον Μέικον, στα 3’37’’ πριν το τέλος είναι στο -7, 66-59. Με τρίποντο του Παπαπέτρου, ο Παναθηναϊκός μειώνει κι άλλο, 72-68 στα 58” πριν το τέλος. Ο Καλοϊάρο σκόραρε για το 74-68. Νέο τρίποντο από τον Παπαπέτρου για το 74-71 στα 29’’ πριν το τέλος.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τέλος και το σκορ ήταν 75-73 στα 7’’ πριν το τέλος, με το καλάθι του Μέικον. Με 2/2 βολές ο Γουίλμπεκιν η Μακάμπι πήρε τη νίκη με 77-73.