Αρμάνι – Εφές 75-71: Με Μήτογλου… 4×4 (hls)

Με MVP τον Ντίνο Μήτογλου η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε 75-71 της Αναντολού Εφές στο "Mediolanum Forum", έφτασε τις τέσσερις νίκες στη φετινή Euroleague και άφησε στο... μηδέν τους Τούρκους.

Η Αναντολού Εφές με πρωταγωνιστή τον Βασίλιε Μίτσιτς οδηγούσε την… κούρσα (32-34) για περίπου 17 λεπτά, ωστόσο από τη στιγμή που οι Ιταλοί ανέβασαν την πίεση τους στην άμυνα η εικόνα άλλαξε τελείως. Ντιλέινι, Σιλντς και Μήτογλου βγήκαν μπροστά και η Αρμάνι με σερί 14-0 προηγήθηκε με 39-34 και έκλεισε το ημίχρονο στο +6 (42-36).

Ο καταιγισμός τριπόντων της Αρμάνι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Ιταλούς να τρέχουν επιμέρους σκορ 22-2 και να ξεφεύγουν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (47-36). Ο Λάρκιν με προσωπικές ενέργειες προσπάθησε να αφυπνίσει τους συμπαίκτες του, όμως οι γηπεδούχοι είχαν λύσεις είτε με Ντατόμε, είτε με Σιλντς και ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, +14 (63-49).

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με ένα σερί 11-0 της Εφές, η οποία μείωσε σε 63-60, όμως μέχρι εκεί ήταν. Ο Μήτογλου βγήκε ξανά μπροστά, Χολ και Χάινς ακολούθησαν και η Αρμάνι έφτασε στη νίκη πιο άνετα απ’ ότι δείχνει το τελικό 75-71.

MVP ήταν ο Έλληνας φόργουορντ με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και ισάριθμα λάθη. Πρώτος σκόρερ της Αρμάνι ο Ντιλέινι με 16 πόντους και ακολούθησαν ο Χολ με 13 και ο Σιλντς με 12. Από την άλλη πλευρά, ο Μίτσιτς είχε 17 πόντους, αλλά με άσχημα ποσοστά, ενώ ο Λάρκιν άγγιξε το νταμπλ – νταμπλ με 13 πόντους και 9 (!) ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-36, 63-49, 75-71.