Παναθηναϊκός – Εφές 80-74 : Σκόρπισε αισιοδοξία με σούπερ άμυνα (hls)

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το 3ο τουρνουά "Παύλος Γιαννακόπουλος" αφήνοντας πολύ καλές εντυπώσεις απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Ο Δημήτρης Πρίφτης το είχε πει στη συνέντευξη τύπου του τουρνουά: “Θέλω ένταση στην άμυνα και να πασάρουμε στην επίθεση”. Βλέποντας την ομάδα του να κερδίζει την ελλιπή Αναντολού Εφές χωρίς τον αρχηγό Ιωάννη Παπαπέτρου και με τον Νέντοβιτς να περιορίζεται στα 11 λεπτά είναι σίγουρο ότι θα έμεινε ευχαριστημένος.

Και αυτό γιατί οι πράσινοι είχαν αμυντική συνέπεια σε όλο το παιχνίδι, κρατώντας την Εφές στους 34 πόντους στο ημίχρονο και στους 74 συνολικά, παθητικό ασφαλώς ενθαρρυντικό ενόψει των επίσημων υποχρεώσεων της ομάδας. Συν τοις άλλοις, ο Έλληνας κόουτς είδε τον Μέικον να μοιράζει 8 ασίστ και 10 διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν από το πρώτο μέρος!

Το 47-34 του πρωτου μέρους έφτασε ως το 57-41 στο 25΄, η Εφές αντεπιτέθηκε μειώνοντας ως τους τέσσερις πόντους (64-60), όμως οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το ματς με αφετηρία την αθλητικότητα τους στην άμυνα και έφτασαν ως τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 47-34, 59-54, 80-74