Μπαρτσελόνα-Ζενίτ 74-76: “Άλωσε” τη Βαρκελώνη (hls)

Η φοβερή και τρομερή Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης "έσπασε" την έδρα της Μπαρτσελόνα στο πρώτο κιόλας ματς και έκανε το 1-0 στην σειρά.

Οι Ρώσοι κατάφεραν μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο 10λεπτο, με πρωταγωνιστή τον Πάνγκος να χτίσουν διαφορά στη δεύτερη περίοδο, ελέγχοντας απόλυτα την αναμέτρηση. Το 34-48 έδειχνε ότι η Μπαρτσελόνα θα είχε δύσκολο έργο.

Στην τρίτη περίοδο οι Ισπανοί συνήλθαν. Έπαιξαν ορθολογικά στην επίθεση και βρήκαν ταυτόχρονα τα πατήματα τους στην άμυνα, με αποτέλεσμα να μειώσουν την εις βάρος τους διαφορά. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να βρίσκεται μπροστά για 7 πόντους.

Οι “Μπλαουγκράνα” μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν την νίκη στην τέταρτη περίοδο. Μάλιστα, βρέθηκαν μπροστά στο σκορ προς το τέλος της αναμέτρησης με 72-71. Όμως λογάριαζαν χωρίς τον εκπληκτικό Κέβιν Πάνγκος, ο οποίος με καλάθι 10 δευτερόλεπτα πριν την λήξη χάρισε μια τεράστια νίκη στους Ρώσους.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 34-48, 54-61, 74-76.