ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Παναθηναϊκός 93-86: Αντίο με ήττα

Ο Παναθηναϊκός αποχαιρέτισε τη διοργάνωση της Ευρωλίγκας της τρέχουσας σεζόν με ήττα στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ, κάνοντας, όμως, καλή εμφάνιση στο τελευταίο παιχνίδι του

Το κίνητρο του Παναθηναϊκού στο σημερινό (14/4) παιχνίδι του στη Μόσχα, απέναντι στην ΤΣΣΚΑ, ήταν να κάνει μια καλή εμφάνιση στην τελευταία του παρουσία στη διοργάνωση της Ευρωλίγκας της τρέχουσας σεζόν. Ως προς αυτό, τα κατάφερε. Αυτό που δεν κατάφερε ήταν να πάρει τη νίκη, καθώς έφυγε ηττημένος με σκορ 93-86.

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε την παρουσία του στην κορυφαία μπασκετική ευρωπαϊκή διοργάνωση στη 16η θέση με ρεκόρ νικών-ηττών 12-22. Η ΤΣΣΚΑ, αντίθετα, τερμάτισε στη 2η θέση με ρεκόρ 24-10 και ετοιμάζεται για τα πλέι οφ. Οι “πράσινοι” σίγουρα θέλουν να ξεχάσουν γρήγορα τι έγινε αυτή τη σεζόν. Έστω κι έτσι, όμως, αυτό το τελευταίο παιχνίδι σήμερα, που ήταν εξ αναβολής στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου, δεν θα είναι μια τόσο δυσάρεστη ανάμνηση.

Έβαλε πίεση από την αρχή

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι κόντρα στην ΤΣΣΚΑ και παίζοντας ελεύθερα, έβαλε πίεση από την αρχή στους γηπεδούχους, που έπαιζαν μπροστά σε κοινό, καθώς υπήρχε κόσμος στο γήπεδο (μάλιστα, όσα εισιτήρια εξέδωσαν οι Μοσχοβίτες, διατέθηκαν όλα!).

Στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου οι “πράσινοι” ήταν πάνω στο σκορ (16-17), όμως, το τελευταίο δίλεπτο ήταν καθοριστικό. Ο Φόιντγκμαν σημείωσε 11 σερί πόντους σε αυτό το διάστημα και άνοιξε την ψαλίδα υπέρ της ΤΣΣΚΑ. Κάνοντας επιμέρους 11-2 οι Ρώσοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 29-19 υπέρ τους. Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι είχαν 7/11 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, ενώ οι «πράσινοι» 4/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 τελικές πάσες αλλά και 3 λάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, γρήγορα η ΤΣΣΚΑ βρέθηκε στο +11. Στα 7:35′ πριν τη λήξη του με τρίποντο του Ούκχοφ έγινε το σκορ 34-23. Ο Μπέντιλ στα 6:02′ μείωσε στους 5 πόντους (36-31), όμως, η ΤΣΣΚΑ είχε απαντήσεις στα προβλήματα που της έβαζαν οι “πράσινοι”. Στα 3:08′ το σκορ πήγε 42-31 με καλάθι του Έρικ, και στα 1:40” στο 49-33 με καλάθι του Σενγκέλια.

Με αυτό το επιμέρους 13-2 οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά ασφαλείας, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν ακόμη ζωντανός. Απάντησε με δικό μικρό σερί 6-0, για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 49-39. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έφτασε στα 12/18 δίποντα, αλλά και στα 4/13 τρίποντα. Αντίστοιχα η ΤΣΣΚΑ είχε 15/21 δίποντα και 5/11 τρίποντα.

Προσπάθησε μέχρι τέλους, αλλά μάταια…

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά με τρίποντο του Νέντοβιτς, μειώνοντας σε 49-42. Με μονοψήφια διαφορά πήγε το ματς μέχρι τα μέσα σχεδόν του δεκαλέπτου (54-47), αλλά από το σημείο εκείνο η ΤΣΣΚΑ με τους Κουρμπάνοφ, Λούντμπεργκ και Κλάιμπερν πάτησε γκάζι. Η διαφορά άρχισε να γίνεται διψήφια (60-49, 67-54), για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 74-61.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Η ΤΣΣΚΑ στο 31′ είχε διαφορά 12 πόντων (79-67), όμως, με τρία σερί τρίποντα, ένα του Μακ και δύο του Μήτογλου, ο Παναθηναϊκός την έριξε στους 6 πόντους στα 7:25′ πριν το τέλος (79-73). Ήταν η μικρότερη διαφορά από το 36-31 της β’ περιόδου.

Η ΤΣΣΚΑ ανέβηκε πάλι σε διψήφια διαφορά (84-73 στα 5:57′ πριν το τέλος). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μείνει μέσα στο παιχνίδι με σουτ τριών πόντων, όμως, έχασε τις ευκαιρίες του. Στο 1:01′ πριν τη λήξη ο Παπαπέτρου, πάντως, ανέβασε το δείκτη αγωνίας για τους θεατές, καθώς με τρίποντο έκανε το 91-86. Η αντεπίθεση, όμως, δεν είχε ανάλογη συνέχεια και τελικώς ο αγώνας έκλεισε με σκορ 93-86.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 49-39, 74-61, 93-86