Ζενίτ-Μακάμπι 86-69: Ακόμη πιο κοντά στα playoffs (hls)

Η ρωσική ομάδα δε συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση από τη Μακάμπι και με νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό την προσεχή Δευτέρα, κλείνει θέση στην οκτάδα.

Η Ζενίτ πάτησε παρκέ αποφασισμένη να ελέγξει εξ αρχής το ρυθμό του αγώνα, έχοντας σωστές επιθετικές επιλογές και “σφιχτή” άμυνα, με “κλειδιά” τους Πονίτκα, Μπλακ και πρώτο σκόρερ τον Χόλινς έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +10, 25-15.

Η είσοδος του Ντόρσεϊ βοήθησε επιθετικά τη Μακάμπι, που βρέθηκε να χάνει με 12 πόντους αλλά μείωσε έως και τους 5, με τον Χβοστόβ να διαμορφώνει το 44-37, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν ακόμη καλύτερη για το σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ (επιμέρους σκορ 21-11), καταστώντας το τελευταίο δεκάλεπτο διαδικαστική υπόθεση, για το τελικό 86-69.

Από τους νικητές 5 παίκτες είχαν διψήφια συγκομιδή πόντων (Χόλινς 15, Πάνγκος 13, Μπλακ και Τόμας από 11, Πονίτκα 10), ενώ ξεχώρισαν τα 9 κλεψίματα της ρωσικής ομάδας.

Για τους ηττημένους ο Ντόρσεϊ πάλευε μόνος του με 15 πόντους, 11 είχε ο Τζόουνς.